Svět se chystá uvalit sankce na Zimbabwe

Mezinárodní společenství chce na Zimbabwe uvalit přísné sankce a zabavit majetek především vysokým lídrům, včetně autoritářského prezidenta Roberta Mugabeho.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Mugabe | Zdroj: ČTK

Mugabe násilím obhájil vítězství v druhém kole prezidentských voleb, ze kterých na poslední chvíli kvůli odstoupil zastrašování a útokům na své příznivce jeho soupeř a šéf opozice Morgan Tsvangirai. Mugabe tak zůstal jediným kandidátem. Prezidentka Libérie Ellen - Johnson Sirleaf řešení sankcí považuje za správné.

"Je tu jasný signál nesouhlasu, a svět má tak právo uvalit na Zimbabwe sankce, aby pomohl zlepšit situaci, ve které lidé evidentně trpí. Libérie podobné období sankcí zažila a myslím si, že naší zemi pomohly dospět k uspokojivému řešení," uvedla prezidentka.

Zimbabwský ministr informací Bright Matonga ale postup při volbě prezidenta respektuje a volby označil za uzavřené. "Prezident Mugabe je legitimním prezidentem Zimbabwe, který byl oficiálně uveden do úřadu. Takové je přání Zimbabwanů. Výhrůžky ze strany Západu považuji za rasistické a neoprávněné. Přesto se ale nic nezmění," dodal.

Vilém Janouš, Silvie Burjanková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme