Svět se nevzdává protestů proti válce

Po celém světě se opět konaly protiválečné demonstrace. Na 200 tisíc lidí například vyšlo do ulic v britské metropoli Londýně. Po celém Španělsku demonstrovalo proti válce v Iráku více než milion lidí. V Americe proběhly největší protiváleční protesty v New Yorku, Los Angeles, San Francisku a Chicagu. Právě tato města se stávají centry nespokojených. Protesty mají většinou klidný průběh. Průvod na Manhattanu bylo dlouhý přes 3 kilometry a počet lidí, kteří nedaleko od Ground Zero kritizovali válku, byl odhadován na 100 tisíc.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrace proti válce v Paříži

demonstrace proti válce v Paříži | Zdroj: ČTK

Americký prezident George Bush ve svém pravidelném rozhlasovém projevu vyzdvihnul úspěchy spojeneckých vojsk v Iráku. Zároveň varoval před přílišným optimismem vyplývajícím z rychlého postupu spojenců. Na venkovském sídle v Camp Davidu ve státě Maryland byl prezident daleko od hlasitých mírových protestů. Od začátku války největší protiváleční protesty proběhly v New Yorku, Los Angeles, San Francisku a Chicagu. Tato města se stávají centry nespokojených, zatímco okolo amerických vojenských základen ve Spojených státech demonstrují ženy a děti podporující své blízké vyslané do boje. Míroví demonstranti vědí, že válku už nezastaví, staví se proti současné zahraniční politice prezidenta, kterého ale podporuje v jeho válečném tažení více než 70 procent Američanů. Protesty mají většinou klidný průběh. Průvod na Manhattanu bylo dlouhý přes 3 kilometry a počet lidí, kteří nedaleko od Ground Zero kritizovali válku, byl odhadován na 100 tisíc.

Na 200 tisíc lidí například vyšlo do ulic v britské metropoli Londýně. Pochodující třímali billboardy a trasnaprenty s hesly jako Ne mým jménem a Zastavte válku. "Myslím si, že je důležité zaregistrovat náš protest proti hanebnému způsobu, jakým vláda zcela bez ohledu na veřejné mínění jednoduše následovala Bushe," řekl starší pán pochodující Londýnem. Účastníci pochodovali ze dvou seřadišť ulicemu centra Londýna do Hyde Parku, kde vyslechli projevy, mezi nimi i labouristické poslankyně Alice Mahannové. která prohlásila, že George Bush je barbar, který se stal globálním vojenským diktátorem.

demonstrantka za mír v Aténách | Foto: ČTK/AP

Proti válce v Iráku demonstrovalo po celém Španělsku více než milion lidí. Lidé protestovali také proti podpoře, kterou vláda Josého Maríi Aznara poskytuje Spojeným státům. Při potyčkách v centru Madridu bylo zraněno nejméně 50 osob, z toho 18 policistů. Ve španělské metropoli se demonstrace na výzvu madridského Sociálního fóra a koalice Sjednocená levice zúčastnilo 200 až 250 tisíc lidí. V Barceloně zase 500 až 750 tisíc osob požadovalo odstoupení premiéra Aznara.

Markéta Kaclová, Miroslav Konvalina, Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme