Svět se zatím nedočká dohody o výrazném snížení emisí skleníkových plynů

Summit nejvyspělejších států světa v Japonsku skončil pouze obecnou výzvou k boji proti znečištěnému ovzduší. Představitelé nejbohatších států přitom včera souhlasili se snížením emisí do roku 2050 o polovinu, dnes se jim ale nepodařilo přesvědčit některé rozvojové země. Rýsující se závazky na budoucí snižování emisí plynů se skleníkovým efektem se tak poněkud rozplývají.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

smog

smog | Foto: stock exchange

Závěrečné prohlášení je společné pro všech 16 účastnických zemí, tedy skupinu G8 (USA, Japonsko, Británii, Francii, Německo, Itálii, Kanadu a Rusko), dále pro Austrálii, Jižní Koreu a Indonésii a pětici rozvojových států, uváděných jako skupina G5 (Čínu, Indii, Brazílii, Mexiko a Jihoafrickou republiku). Neuvádí však žádné konkrétní termíny a hodnoty, pouze mluví o nutnosti proti znečišťování zakročit. Dohromady se přitom tyto země podílejí na množství všech vypouštěných emisí na naší planetě osmdesáti procenty.

Čína, která je největším znečišťovatelem na světě, a také Indie zdůvodňují svůj postup tím, že jejich hospodářství se teprve rozvíjejí a plnění závazných limitů by zastavilo jejich hospodářský růst. Peking a Dillí jsou ale ochotny se k boji proti klimatickým změnám připojit později, tedy po roce 2050.

Čína a Indie také vyzývají nejbohatší státy, aby především ony nesly odpovědnost za současný stav, šly ostatním příkladem a přijaly radikální opatření.

Nejbohatší země světa chtějí o snižování emisí diskutovat s dalšími 200 zeměmi naší planety. Vyvrcholením by měly být rozhovory v Kodani příští rok, tedy v době, kdy v čele EU bude stát Česká republika - a to je určitě velká výzva pro naše představitele.

Snaha skupiny G8 ohledně nutnosti snížit emise plynů se skleníkovým efektem vychází ze současných ukazatelů. Ty jsou vyšší oproti údajům z roku 1990, se kterými zatím počítá při snižování emisí Evropská unie.

Robert Mikoláš, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme