Svět si přimomíná deset let od rwandského masakru

Celý svět má dnes v poledne minutou ticha uctít památku obětí genocidy ve Rwandě, od které uplynulo 10 let. Vyzvala k tomu rwandská vláda. Genocida, při níž extremisté zmasakrovali v roce 1994 za pouhé tři měsíce na 800.000 obyvatel země, patří k největším lidským tragédiím 20. století.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pieta u masového hrobu | Zdroj: ČTK

Válka ve Rwandě začala před deseti lety krátce poté, co bylo 6. dubna 1994 sestřeleno letadlo s prezidenty Rwandy Juvénalem Habyarimanou a Burundi Cyprienem Ntaryamirou. Masakry byly motivovány dávnou etnickou nenávistí a svět dodnes kritizuje postoj mezinárodního společenství, které nedokázalo katastrofě zabránit.

Tehdejší ministryně zahraničí Spojených států Madelaine Albrightová připustila, že řešení rwandské krize bylo největším selháním zahraniční politiky USA. "Myslím, že největší chyba byla, že jsme nic nedělali, ačkoliv i kdybychom zkusili dělat víc, tak to bylo nemožné, protože ta genocida se stala tak hrozně rychle," říká dnes Albrightová.

To si ale svět nemyslel a kromě Spojených států čelily kritice také Francie a OSN. Kanadský generál Romeo Dallaire, který vedl mírové síly OSN televizní stanici CNN řekl: "V den, kdy to všechno začalo, Spojené státy oznámily, že nejen že nechtějí být zataženy do dalšího konfliktu, ale řekly, že nepodpoří nikoho, kdo by chtěl zasáhnout.

Bývalý americký prezident Bill Clinton se při své návštěvě země v roce 1998 za svůj postoj omluvil. "Po celém světě seděli v kancelářích dne po dni lidé jako já, kteří plně nedocenili vraždy a rychlost, jakou tímto neuvěřitelným terorem všechno skončilo," prohlásil Clinton.

Ve rwandském hlavním městě Kigali dnes bude odhalen národní památník.

Martin Hromádka, Alžběta Bajgartová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme