Svět si připomíná 15. výročí černobylské tragédie

Před 15 lety došlo k tragické havárii na čtvrtém bloku ukrajinské jaderné elektrárny Černobyl. Na následky ozáření po několika letech zemřelo na 13 tisíc lidí. Podle ruského premiéra Michaila Kasjanova se v Černobylu odehrála největší technologická katastrofa 20. století.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak telefonoval moskevský zpravodaj Českého rozhlasu Petr Voldán, ruský premiér v souvislosti s touto tragédií dnes prohlásil, že Rusko bude stavět před pracovníky jaderné energetiky velké nároky na zvýšení bezpečnosti práce jaderných reaktorů. Ruský tisk upozorňuje, že i 15 let po katastrofě je například v Bělorusku stále radioaktivitou zasaženo 25 procent celkové plochy zemědělské půdy a lesů. Ukrajina zase údajně dosud dluží postiženým na 135 milionů dolarů na kompenzacích. I když byla elektrárna v prosinci loňského roku vyřazena z provozu, havarovaný čtvrtý blok není podle vědců stále bezpečný.

Petr Voldán, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme