Svět si připomíná 15. výročí černobylské tragédie

Před 15 lety došlo k tragické havárii na čtvrtém bloku ukrajinské jaderné elektrárny Černobyl. Na následky ozáření po několika letech zemřelo na 13 tisíc lidí. Podle ruského premiéra Michaila Kasjanova se v Černobylu odehrála největší technologická katastrofa 20. století.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak telefonoval moskevský zpravodaj Českého rozhlasu Petr Voldán, ruský premiér v souvislosti s touto tragédií dnes prohlásil, že Rusko bude stavět před pracovníky jaderné energetiky velké nároky na zvýšení bezpečnosti práce jaderných reaktorů. Ruský tisk upozorňuje, že i 15 let po katastrofě je například v Bělorusku stále radioaktivitou zasaženo 25 procent celkové plochy zemědělské půdy a lesů. Ukrajina zase údajně dosud dluží postiženým na 135 milionů dolarů na kompenzacích. I když byla elektrárna v prosinci loňského roku vyřazena z provozu, havarovaný čtvrtý blok není podle vědců stále bezpečný.

Petr Voldán, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme