Svět si připomíná 20 let od masakru na pekingském náměstí Tchien-an-men

Od masakru na pekingském náměstí Tchien-an-men uplynulo 20 let. Čína o tragických událostech mlčí. V Pekingu navíc kvůli možným protestům panují přísná bezpečnostní opatření. Jediným místem v rámci celé Číny, kde lidé mohou svobodně uctít památku několika tisíc lidí zabitých v roce 1989 komunistickou armádou, je Hong Kong.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměstí Nebeského klidu v Pekingu

Náměstí Nebeského klidu v Pekingu | Foto: Robert Mikoláš

Pekingské náměstí Nebeského klidu, kde před 20 lety zasáhla čínská armáda proti demonstrantům usilujícím o demokratické změny, je pod nepřetržitou kontrolou bezpečnostních sil. Na Tchien-an-men se pohybují prakticky jen tajní policisté.

O události nesmí informovat čínská média a zablokovány jsou stovky webových stránek. Nefunguje ani Hotmail nebo Twister.

Policie také preventivně zadržela nejznámější disidenty a pod nepřetržitým dohledem jsou i matky studentů zabitých na náměstí Tchien-an-men. Ve vězení je stále na 30 lidí aktivních z roku 1989.

Na náměstí Tchien-an-men v červnu 1989 vyvrcholily několikatýdenní protesty studentů a později i dělníků proti korupci i totalitním praktikám. Při zásahu čínské armády tam v noci ze 3. na 4. června zahynulo až několik tisíc převážně mladých lidí. Peking ale dosud nepřiznal, kolik osob bylo tehdy zabito. Čínský Červený kříž uvádí 5 tisíc, NATO až 7 tisíc lidí. Armáda tehdy pod pásy tanků rozdrtila snahy o demokratické změny v Číně.

Masakr na náměstí Nebeského klidu v Pekingu si připomene i Praha. Amnesty International symbolicky přejmenuje prostor před čínským velvyslanectvím na náměstí Tchien-an-men. Nový název zůstane na mapě Prahy několik hodin.

Jak bude dnešní den před čínským velvyslanectvím vypadat, prozradila v Ranním interview Radiožurnálu ředitelka České pobočky Amnesty International Dáša van der Horst.

Záznam pořadu najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Měla by se podle vás Čína omluvit za zásah na náměstí Tchien-an-men? Hlasujte v naší anketě!

Robert Mikoláš, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme