Svět si připomíná 20 let od masakru na pekingském náměstí Tchien-an-men

Od masakru na pekingském náměstí Tchien-an-men uplynulo 20 let. Čína o tragických událostech mlčí. V Pekingu navíc kvůli možným protestům panují přísná bezpečnostní opatření. Jediným místem v rámci celé Číny, kde lidé mohou svobodně uctít památku několika tisíc lidí zabitých v roce 1989 komunistickou armádou, je Hong Kong.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměstí Nebeského klidu v Pekingu | Foto: Robert Mikoláš

Pekingské náměstí Nebeského klidu, kde před 20 lety zasáhla čínská armáda proti demonstrantům usilujícím o demokratické změny, je pod nepřetržitou kontrolou bezpečnostních sil. Na Tchien-an-men se pohybují prakticky jen tajní policisté.

O události nesmí informovat čínská média a zablokovány jsou stovky webových stránek. Nefunguje ani Hotmail nebo Twister.

Policie také preventivně zadržela nejznámější disidenty a pod nepřetržitým dohledem jsou i matky studentů zabitých na náměstí Tchien-an-men. Ve vězení je stále na 30 lidí aktivních z roku 1989.

Na náměstí Tchien-an-men v červnu 1989 vyvrcholily několikatýdenní protesty studentů a později i dělníků proti korupci i totalitním praktikám. Při zásahu čínské armády tam v noci ze 3. na 4. června zahynulo až několik tisíc převážně mladých lidí. Peking ale dosud nepřiznal, kolik osob bylo tehdy zabito. Čínský Červený kříž uvádí 5 tisíc, NATO až 7 tisíc lidí. Armáda tehdy pod pásy tanků rozdrtila snahy o demokratické změny v Číně.

Masakr na náměstí Nebeského klidu v Pekingu si připomene i Praha. Amnesty International symbolicky přejmenuje prostor před čínským velvyslanectvím na náměstí Tchien-an-men. Nový název zůstane na mapě Prahy několik hodin.

Jak bude dnešní den před čínským velvyslanectvím vypadat, prozradila v Ranním interview Radiožurnálu ředitelka České pobočky Amnesty International Dáša van der Horst.

Záznam pořadu najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Měla by se podle vás Čína omluvit za zásah na náměstí Tchien-an-men? Hlasujte v naší anketě!

Robert Mikoláš, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme