Svět si připomíná 70. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi

Miliony obětí holokaustu připomene odpoledne pieta v polské Osvětimi. Na místo bývalého vyhlazovacího tábora směřují desítky politiků z celé Evropy. Česko zastupuje premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD. Vzpomínkové akce se ale konají i v jiných zemích.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brána koncentračního tábora Osvětim - Březinka

Brána koncentračního tábora Osvětim - Březinka | Foto: Jana Šustová | Zdroj: Český rozhlas

Výročí osvobození Osvětimi si připomenou také v Rusku. Ve všech synagogách budou dnes hořet svíce a Židé budou číst kádiš - modlitbu za zemřelé.

„Jsme přesvědčeni, že školy by měly zavést zvláštní programy věnované této části historie. Poválečná pokolení potřebují určitou vakcínu, která by zabránila myšlenkám a pokusům vyhladit nějaký jiný národ,“ řekl prezident federace židovských obcí v Rusku Alexandr Boroda.

Ruský prezident na hlavní vzpomínkové akce v Osvětimi pozvánku nedostal. Vladimir Putin tak oběti holokaustu uctí v Židovském muzeu a centru tolerance v Moskvě. V Osvětimi bude prezidenta zastupovat šéf jeho kanceláře Sergej Ivanov.

V Německu si kromě výročí připomínají i všechny oběti nacionálního socialismu. Při té příležitosti promluví také německý prezident Joachim Gauck. Kancléřka Angela Merkelová už varovala před zapomínáním minulosti.

„Osvětim nás vyzývá každým dnem, abychom vzájemné soužití utvářeli podle měřítek lidskosti. Osvětim se týká nás všech. Dnes i zítra, nejen během výročí," podotkla Angela Merkelová.

Podle ní mají Němci nekončící zodpovědnost udržovat vzpomínky na nacistická zvěrstva živé. Podle aktuálních průzkumů si ale většina Němců přeje udělat za holocaustem tlustou čáru, více se dívat do budoucnosti a věnovat se současným problémům.

Na Pražském hradě dnes v rámci mezinárodního fóra o antisemitismu Let My People Live vystoupí šéf Evropského parlamentu Martin Schulz i český prezident Miloš Zeman. Ten chce ve svém proslovu zdůraznit nebezpečí radikálního islámu a nutnost boje s ním. Avizoval také, že jeho projev bude velmi radikální.

Dvoudenní pražské fórum skončí odpolední pietou v Terezíně. Zúčastnit se jí mají desítky představitelů z celého světa. Na místě mimo jiné odhalí nový pomník obětem holokaustu. Přijít má i několik lidí, kterým se podařilo hrůzy terezínského koncentračního tábora přežít.

Koncentrační tábor Osvětim - Březinka | Foto: ČTK

Martin Dorazín, Pavel Polák, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme