Svět si připomíná jedenácté výročí teroristických útoků na USA

Svět si dnes připomíná koordinované teroristické útoky Al-Kajdy ve Spojených státech. Náraz dvou letadel do budov Světového obchodního centra v New Yorku, třetího do Pentagonu ve Washingtonu a zřícení čtvrtého v Pensylvánii nepřežilo 11. září 2001 téměř tři tisíce lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

New York si připomíná jedenácté výročí teroristických útoků | Foto: Reuters

Na místě tragédie v New Yorku, kde nyní stojí památník, se už tradičně shromáždí příbuzní obětí a v rámci pietní vzpomínky budou číst jména všech 2751 lidí, kteří v troskách věží Světového obchodního centra zemřeli.

Do Washingtonu, kde do ministerstva obrany vletělo třetí letadlo a zabilo 125 osob, pak zavítá prezident Barack Obama.

V předvečer 11. výročí oznámily americké úřady, že na sedmdesát tisíc hasičů, policistů a záchranářů, kteří pracovali na místě tragédie po pádu budov Světového obchodního centra a byli vystaveni toxickému prachu, bude mít nově nárok na bezplatné monitorování a léčbu více než 50 druhů rakoviny.

Vzpomínkovou akci ale letos zastiňují spory o dostavění newyorského muzea věnovaného památce obětí útoků. Doteď se totiž nepodařilo domluvit, kdo bude financovat provozní náklady muzea a kdo bude na jeho fungování dohlížet.

Silvie Třeslínová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme