Svět si připomíná oběti holocaustu

Po celém světě se dnes konají akce k příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu. Na dnešek totiž připadá 62. výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim. Vyvraždění více než šesti milionů Židů nacisty si připomínají také v samotném Izraeli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Osvětim | Foto: Pavel Novák

V dnešní den si obyvatelé židovského státu připomínají své blízké, kteří se stali obětí nacistického plánu na vyhlazení Židů. Každá rodina byla tragédií zasažena a jak včera řekl světoznámý izraelský spisovatel David Grossmann, pro Izraelce není holocaust minulostí, ale zasahuje jejich životy dodnes.

Po celý týden probíhaly v Izraeli konference a malá shromáždění - mimo jiné Konference o lékařských pokusech nacistických lékařů, zvláštní program Památníku obětem Jad Vašem a upomínka na památku obětí v Institutu studií o holocaustu.

Předseda správní rady institutu Šraga Milstein, původem z Polska, patří k těm, kteří jako děti prožili holocaust: "Naši rodinu rozdělili, naložili do dobytčích vagonů a odvezli do Německa. Ženy odvezli do Ravensbrücku a muže do Buchenwaldu. To bylo naposled, co jsem viděl svou matku. Otec za mnou přišel jeden večer v táboře a řekl mi, abych se opatroval, že neví, jestli se ještě někdy uvidíme. Nevím, co to měl za tušení, ale druhý den v časných ranních hodinách jej zastřelili."

I další řečníci ve Vzpomínkovém sále Institutu studií o holocaustu připomínali genocidu a také fakt, že pro Židy není holocaust uzavřená minulost, protože bolest po ztrátě blízkých se přenáší i do života dalších generací. Ministr turistického ruchu Jicchak Herzog navíc zmínil i reálnou dnešní hrozbu a obavu z opakování tragédií minulosti: "Najednou se objevila rétorika nenávisti a genocidy koalice zla, která začíná v Teheránu, v dnešním Íránu a pro umírněné státy je to reálné nebezpečí."

Řadu vzpomínkových mítinků, ale také několik konferencí uspořádal Památník obětem Jad Vašem v Jeruzalémě. Jednou z nich byla konference o nacistických lékařských experimentech v koncentračních táborech, jejímž hlavním tématem bylo zneužití lékařského poslání. Profesor Paul Weindling z Oxfordu z Velké Británie Českému rozhlasu řekl: " Myslím si, že je velmi důležité, aby se tehdejší zneužití medicíny připomínalo, protože se to týkalo životů lidí, které tak byly ztraceny. Je důležité, aby se připomínaly jejich životy a také lékařská etika, na kterou se v tehdejší době úplně zapomnělo."

V minulých dnech bylo v izraelských médiích daleko více životních příběhů než jindy. Ale běžní Izraelci si připomínají památku obětí nejen dnešní den, ale celý rok a celý život. Snad proto se jej Izraelci snaží každý den - a tedy i dnes - prožít naplno.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme