Svět si připomíná rok od katastrofy v jihovýchodní Asii

Jihovýchodní Asie a s ní zbytek světa si připomíná první výročí ničivé katastrofy. Zemětřesení a následné přívalové vlny tsunami loni 26. prosince v oblasti Indického oceánu připravily o život přes 220.000 lidí a zkomplikovaly život milionům dalších obyvatel. Na řadě míst Indonésie, Srí Lanky a Thajska se dnes konaly vzpomínkové obřady, kterých se zúčastnily tisíce lidí z celého světa.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vzpomínka na oběti tsunami

vzpomínka na oběti tsunami | Zdroj: ČTK

Otřesy o síle 9,15 stupně Richterovy stupnice s epicentrem u indonéského ostrova Sumatra vyvolaly loni 26. prosince mohutné přívalové vlny tsunami, vysoké až deset metrů.

Jejich síle neměly šanci odolat mnohé vesnice a turistická střediska na pobřeží Indonésie, Thajska, Indie, Srí Lanky i dalších zemí u Indického oceánu.

Zpráva o pohromě, která je řazena mezi největší přírodní katastrofy v historii lidstva, se tehdy osobně dotkla lidí na celém světě. Zejména těch, jejichž blízcí trávili na tamních plážích vánoční svátky. Řádění tsunami připravilo o život i osm Čechů.

Vypořádat se s následky je obtížné i pro ty, kteří přežili - 1,7 milionu z nich nemělo ani půl roku poté stále střechu nad hlavou. Obyvatelé postižených oblastí si dnes postupně připomínali loňskou tragédii minutou ticha, kterou drželi symbolicky vždy v okamžiku, kdy živel v jednotlivých místech udeřil.

Přesně v 08:16 místního času zahájily minutu ticha tisíce přeživších i pozůstalých po obětech v Banda Acehu, metropoli nejhůře postižené indonéské provincie Aceh. Prezident Indonésie Susilo Bambang Yudhoyono osobně spustil sirénu, která je součástí nového poplašného systému v zemi. Varovným systémem se díky zahraniční pomoci vybavují postupně i další státy oblasti.

Mufizar Mahmúd, který zajišťuje komunikaci indonéského města Banda Aceh s organizací UNICEF, řekl pro televizi BBC, že celá oblast se rok po katastrofě pomalu ale jistě vzpamatovává. "Máme naději, že se nám podaří znovu vybudovat Aceh. A mě velmi těší, že nám s tím pomáhá nejedna mezinárodní organizace. Lidé chtějí vidět okamžité výsledky, ale my na tom pracujeme - takže tu panuje velký optimismus, ale lidé musejí být trpěliví."

K pobřeží Thajska dorazila smrtící vlna v devět hodin ráno místního času. Vyžádala si tam 5400 obětí, téměř polovina z nich byli zahraniční turisté. Pro mnohé pozůstalé je situace o to bolestnější, že stále čekají na úřední potvrzení úmrtí svých blízkých a nalezení jejich těl. Podle thajských úřadů stále není známa identita 805 nalezených těl nebo částí těl, pohřešováno je na 2800 lidí.

Vzpomínkové akce se dnes konaly na šesti plážích i na dalších místech za účasti členů vlády, příslušníků královské rodiny, příbuzných obětí i těch, kteří tsunami přežili. Thajská vláda celkem pozvala 15 tisíc lidí z celého světa. "Chtěl bych poděkovat všem, kdo byli při nás. Katastrofa, která nás postihla, vyvolala novou vlnu - vlnu solidarity a pomoci. Děkujeme," řekl při pietním aktu na pláži Khao Lak thajský premiér Thaksin Šinawatra.

Většina hotelů a restaurací na thajském pobřeží je již opravena nebo znovu postavena. Vracejí se i turisté. Je jich ovšem mnohem méně než by si místní lidé přáli. Turistický ruch zaznamená proti loňskému roku až 40procentní ztrátu.

Na Srí Lance, kde humanitární organizace hovoří o 31.000 obětí, se uskutečnila hlavní vzpomínková akce za účasti vedení země ve vesnici jižně od Kolomba, kde loni voda pohltila vlak s tisícovkou cestujících. Na indických souostrovích Andaman a Nicobar, kde zemřely 3000 lidí a dalších 5500 se stále pohřešuje, ženy vzývaly bohy, aby již nebouřili vodu.

Tragické následky katastrofy si dnes připomněli i účastníci ekumenické bohoslužby v evangelickém kostele U Klimenta v Praze. Památku obětí jedné z nejhorších přírodních katastrof uctili motlitbami a zapálením svíček. Nezapomněli ani na tisíce dobrovolníků, kteří postiženým ihned podali pomocnou ruku a pomáhají jim dodnes.

Odhady škod způsobených katastrofou v jihovýchodní Asii hovoří o částce 11,5 miliardy dolarů. Na obnovu zničených oblastí přislíbili dárci z celého světa přibližně 6,7 miliardy dolarů. Rekonstrukce všech postižených oblastí potrvá podle OSN nejméně pět let a bude stát devět miliard dolarů.

Generální tajemník OSN Kofi Annan zdůraznil, že to hlavní ještě zbývá udělat. "Zástupci rodin nezbytně potřebují opět najít svůj způsob obživy. Statisíce rodin potřebuje nalézt nové stálé obydlí a mnohé vesnice stále čekají na rekonstrukci," prohlásil Annan.

V Česku se mezi občany a organizacemi během prvních šesti měsíců vybralo téměř 360 milionů korun. Přes 240 milionů korun schválila na pomoc postižené oblasti česká vláda. Společnost Člověk v tísni, která si pro své působení vybrala severovýchod ostrova Srí Lanka, shromáždila 132 milionů korun.

Zatímco v prvních dnech po katastrofě vozila na severovýchod ostrova hlavně základní potraviny, později tam budovala provizorní přístřeší pro postižené a pomáhala při obnově rozvodu elektrické energie. Teď se soustředí na náročnější projekty, jejichž cílem je pomoci tamním lidem vrátit se znovu do života: například dokončuje stavbu prvních 40 domů a rekonstrukci šesti škol.

Martin Hromádka, Adam Weiss, Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme