Svět si připomněl hrůzy koncentráků, holokaustu a výročí osvobození Osvětimi

Na místě, kde se odehrávalo absolutní zlo, v areálu bývalého koncentračního tábora Osvětim - Továrně na smrt, si bývalí vězni i čelní politici z mnoha zemí připomněli hrůzy nacistického režimu, uctili památku statisíců obětí, ale současně varovali před projevy neonacismu, antisemitismu, xenofobie a totality ve světě. Právě před 60 lety tento koncentrační tábor osvobodili vojáci Rudé armády a planeta se v plné syrovosti dozvěděla, čeho byli exponenti nacistického Německa schopni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bývalí vězni u pomníků obětí Osvětimi | Zdroj: ČTK

Do koncentračního a vyhlazovacího tábora Osvětim-Březinka přijel na oslavy 60. výročí osvobození i ruský prezident Vladimir Putin. Ve svém projevu v krakovském divadle Juliusze Slowackiego uvedl, že terorismus je stejným zlem jako holocaust.

"Prvními, kdo na vlastní oči uviděli nacistická zvěrstva, byli sovětští osvoboditelé," připomněl Vladimir Putin a dodal, že vojáci Rudé armády, kterých v Polsku padlo 600 tisíc, zachránili před likvidací nejen zbylé Židy, ale také jiné národy, které podle nacistické ideologie čekal stejný osud jako Židy, slovanské národy. Ruský prezident varoval před antisemitismem, nacionalismem a xenofobním myšlením. "Zárodky těchto nemocí bohužel nejsou zničeny, a to ani v naší zemi, která pro vítězství nad fašismem a pro záchranu židovského národa udělala nejvíce," přiznal Vladimir Putin. "Dokonce i v naší zemi se tyto nemoci projevují. Stydím se za to."

Promluvil i americký viceprezident Dick Cheney. Připomněl, že k holocaustu nedošlo někde v odlehlé divočině, ale přímo v srdci civilizovaného světa. Jako iniciátory a vykonavateli byli často lidé vzdělaní a s dobrým vychováním. Neměli ale svědomí. A tam, kde svědomí chybí, neexistují pro zločiny žádné hranice. "Antisemitismus začíná slovy, ale málokdy slovy končí, to si musíme zapamatovat. Nesnášenlivost a nenávist musí být zastavena dříve než se změní ve válku," prohlásil americký viceprezident. Ruský prezident Vladimir Putin toto nebezpečí konkretizoval. "Současná civilizace čelí neméně strašné hrozbě. Štafetu katů v černých mundůrech převzali teroristé, kteří mají stejně paranoidní cíl jako nacisté. Na cestě k němu likvidují všechny, kteří neodpovídají jejich kritériím," řekl Vladimir Putin a dodal, že zachránit naši civilizaci můžeme jen v případě, že pomineme podružné spory a sjednotíme se v boji s tímto nepřítelem.

Pan Jerzy Kowalewski se do Osvětimi dostal na počátku války. Stavěl baráky v sousedním táboře v Březince. Na jaře 1942 se stal součástí pseudolékařského experimentu. Byl nakažen tyfem. Při likvidaci tábora na podzim 1944 měli všichni svědci takových pokusů zemřít v plynových komorách. "Mne ale kamarádi vyvedli z nemocničního bloku a ukryli v jiném. Odtamtud pak vypravili první trasport vězňů na západ. Díky tomu jsem se já jediný z tisíce, na kterých prováděli pokusy, zachránil," říká pan Jerzy. Dnes se do Osvětimi vrací, aby prováděl turisty po táboře: "Vždy to znovu prožívám. Vrací se mi to jako kdybych se znovu díval na ten samý film. Když vejdu do tábora a vidím první baráky, znovu cítím ten strašný zápach spálených těl. Víte, pro mne je to jako zlý sen, ale slíbil jsem těm, kteří už dnes nežijí, že dokud mi na to síly stačí, budu to dělat. Budu lidem říkat pravdu."

areál bývalého koncentračního tábora | Foto: ČTK/AP

Vzpomínková shromáždění těch, kdo přežili koncentrační tábor Osvětim, se konají po celém světě, mezi nimi v Londýně. V Osvětimi dnes královnu zastoupil její syn princ Andrew a vládu ministr zahraničí Jack Straw. Královna s manželem princem Filipem se zúčastní dvou setkání s bývalými vězni koncentračního tábora Osvětim ve Svatojakubském paláci a ve Westminsterské síni londýnského parlamentu. Mezi 150 bývalými vězni z Osvětimi, kteří tam budou, je také 82letá paní Zdena Fantlová, rodačka z Blatné v jižních Čechách, a autorka vysoce ceněné knihy Klid je síla, řekl tatínek. Londýnských akcí se účastní více než tisíc hostů, kteří dostali pozvání od královny.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Pavel Novák, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme