Svět slaví Vánoce, papež prosil o usmíření

Křesťané slaví svátek Narození Páně - Ježíše Krista, který se stal Spasitelem. Vystavené betlémy mají v církvi svou tradici a určenou úlohu, ale dívat se na ně chodí s dětmi i nevěřící, nepraktikující křesťané a lidé z jiných církví. Dnešní den je tak vedle Božího hodu velikonočního neboli Zmrtvýchvstání Páně největším křesťanským svátkem v roce. Všude se o mších, ať v Praze, Vladivostoku či v Los Angeles, čtou stejné části evangelia apoštolů Lukáše a Jana. Papež Jan Pavel II. ve svém tradičním vánočním poselství Urbi et Orbi - neboli Městu a světu - prosil o usmíření a mírumilovné řešení všech konfliktů ve světě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Pavel II.

Jan Pavel II. | Zdroj: ČTK

Učiňte přítrž všem formám šířícího se násilí, které působí nevýslovné utrpení; je třeba posílit snahy o mírumilovné řešení napětí a konfliktů v souladu s očekáváním národů - s tímto naléhavým apelem se Jan Pavel II. obrátil na všechny lidi dobré vůle u příležitosti vánočních svátků. Papež připomněl tragédii Dárfúru, Pobřeží Slonoviny, Irák a situaci ve Svaté zemi.

Jan Pavel II. také pozdravil katolíky z celého světa v jednotlivých národních jazycích včetně češtiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Narodil se nám spasitel - radujte se!

Ještě předtím 84letý papež celebroval tradiční půlnoční mši v chrámu svatého Petra na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu, které se zúčastnily tisíce lidí. Podle pozorovatelů šlo ale o nejkratší kázání za jeho působení.

Lidstvo poznamenané tolika těžkými zkouškami a střetávající se s množstvím obtíží potřebuje Boha - takto papež ukončil homilii sugestivní půlnoční mše. Papež sloužil slavnostní mši spolu se 30 kardinály v chrámu svatého Petra zaplněném věřícími. Liturgický obřad sledovali věřící i prostřednictvím televizního přenosu v 72 zemích na celém světě.

Jan Pavel II. měl původně pouze předsedat namáhavému obřadu, ale papež si přál sloužit mši a také přečetl osobně homilii, která však byla vzhledem k jeho chatrnému zdraví zkrácena.

Několik tisíc lidí se v noci na dnešek shromáždilo také v Betlémě, aby v rodišti Ježíše Krista oslavilo vánoční svátky a vyjádřilo naději v mír na Blízkém východě. Letošních oslav narození Ježíše Krista v Betlémě se i přes sychravé a deštivé počasí zúčastnilo podstatně více lidí než v předchozích letech. Přispělo k tomu i rozhodnutí izraelských úřadů umožnit do Betléma volný vstup.

Že vánoční svátky nejsou jen dárky a koledy, připomíná i primas český, kardinál Miloslav Vlk. Vánoce znamenají především příchod Boha a jeho blízkost člověku, v duchovním smyslu přinášejí každému člověku naději. Zvláště pak těm, kteří se cítí osamocení nebo mají pocit, že nezvládají svou situaci: "Nejsi sám, i kdyby na tebe mnozí zapomněli a měl jsi pocit, že lidé na tebe nemyslí nebo se o tebe nestarají nebo ti nejsou blízko, nejsi sám - Bůh přišel, aby nám byl blízko."

Vědunka Lunardi, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme