Svět slaví Vánoce, papež prosil o usmíření

Křesťané slaví svátek Narození Páně - Ježíše Krista, který se stal Spasitelem. Vystavené betlémy mají v církvi svou tradici a určenou úlohu, ale dívat se na ně chodí s dětmi i nevěřící, nepraktikující křesťané a lidé z jiných církví. Dnešní den je tak vedle Božího hodu velikonočního neboli Zmrtvýchvstání Páně největším křesťanským svátkem v roce. Všude se o mších, ať v Praze, Vladivostoku či v Los Angeles, čtou stejné části evangelia apoštolů Lukáše a Jana. Papež Jan Pavel II. ve svém tradičním vánočním poselství Urbi et Orbi - neboli Městu a světu - prosil o usmíření a mírumilovné řešení všech konfliktů ve světě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Pavel II. | Foto: ČTK/AP

Učiňte přítrž všem formám šířícího se násilí, které působí nevýslovné utrpení; je třeba posílit snahy o mírumilovné řešení napětí a konfliktů v souladu s očekáváním národů - s tímto naléhavým apelem se Jan Pavel II. obrátil na všechny lidi dobré vůle u příležitosti vánočních svátků. Papež připomněl tragédii Dárfúru, Pobřeží Slonoviny, Irák a situaci ve Svaté zemi.

Jan Pavel II. také pozdravil katolíky z celého světa v jednotlivých národních jazycích včetně češtiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Narodil se nám spasitel - radujte se!

Ještě předtím 84letý papež celebroval tradiční půlnoční mši v chrámu svatého Petra na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu, které se zúčastnily tisíce lidí. Podle pozorovatelů šlo ale o nejkratší kázání za jeho působení.

Lidstvo poznamenané tolika těžkými zkouškami a střetávající se s množstvím obtíží potřebuje Boha - takto papež ukončil homilii sugestivní půlnoční mše. Papež sloužil slavnostní mši spolu se 30 kardinály v chrámu svatého Petra zaplněném věřícími. Liturgický obřad sledovali věřící i prostřednictvím televizního přenosu v 72 zemích na celém světě.

Jan Pavel II. měl původně pouze předsedat namáhavému obřadu, ale papež si přál sloužit mši a také přečetl osobně homilii, která však byla vzhledem k jeho chatrnému zdraví zkrácena.

Několik tisíc lidí se v noci na dnešek shromáždilo také v Betlémě, aby v rodišti Ježíše Krista oslavilo vánoční svátky a vyjádřilo naději v mír na Blízkém východě. Letošních oslav narození Ježíše Krista v Betlémě se i přes sychravé a deštivé počasí zúčastnilo podstatně více lidí než v předchozích letech. Přispělo k tomu i rozhodnutí izraelských úřadů umožnit do Betléma volný vstup.

Že vánoční svátky nejsou jen dárky a koledy, připomíná i primas český, kardinál Miloslav Vlk. Vánoce znamenají především příchod Boha a jeho blízkost člověku, v duchovním smyslu přinášejí každému člověku naději. Zvláště pak těm, kteří se cítí osamocení nebo mají pocit, že nezvládají svou situaci: "Nejsi sám, i kdyby na tebe mnozí zapomněli a měl jsi pocit, že lidé na tebe nemyslí nebo se o tebe nestarají nebo ti nejsou blízko, nejsi sám - Bůh přišel, aby nám byl blízko."

Vědunka Lunardi, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme