Svět slíbil jihovýchodní Asii až čtyři miliardy dolarů

Přísliby pomoci obětem ničivého zemětřesení a vln tsunami v Indickém oceánu dosahují nevídaných rozměrů. Pohybují se mezi třemi až čtyřmi miliardami dolarů. Koordinátor pomoci v New Yorku Jan Egeland označil za naprosto neuvěřitelné oznámení Austrálie a Německa uvolnit pomoc ve výši 760 a 660 milionů dolarů. Průběžně oznamované finanční částky byly tak vysoké, že personál OSN žádal dárce, aby zopakoval počet nul. Důvodů takové velkorysosti je více, ale podstatnou úlohu zřejmě hrají média a fakt, že se katastrofa týkala občanů mnoha dárcovských zemí. Dosavadní humanitární úsilí v oblasti Indického oceánu patří podle Egelanda k nejefektivnějším v historii.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

fronta na humanitární balíčky

fronta na humanitární balíčky | Zdroj: ČTK

Jednání se mají týkat nejen přímé finanční a materiální pomoci, ale i případného odkladu splátek dluhů inkriminovaných zemí. Dalším důležitým tématem bude i vybudování systému včasného varování, který by podle odborníků mohl začít fungovat v průběhu roku.

Radit se budou lídři států postiženého regionu, zástupci OSN, Světové banky, Spojených států a také evropské pětadvacítky. Tu bude reprezentovat šéf Evropské komise José Barroso a premiér předsednické země, Lucemburčan Jean-Claude Juncker.

Celý svět se angažuje doposud nevídaným způsobem, konstatoval v New Yorku koordinátor humanitární pomoci Jan Egeland. Pomoc obětem katastrofy už dosahuje 3 až 4 miliard dolarů. Až miliardu dolarů přislíbil Mezinárodní měnový fond, mezi osobnostmi se vyznamenal například americký režisér Steven Spielberg, který se rozhodl věnovat půl druhého miliónu dolarů. Představitelé OSN zapisují částky, které jim připadají až neuvěřitelné. Mezi takovými je oznámění Austrálie uvolnit 760 miliónů dolarů a Německa přispět částkou 660 miliónů dolarů.

Samotná Evropská komise slíbila původně pro zničenou jihovýchodní Asii 41 milionů dolarů. Barroso dnes oznámil, že komise slibuje dalších 350 milionů eur na pomoc jihovýchodní Asii. Společná pomoc pětadvacítky se tak zvyšuje na 400 milionů eur. Krok ale musí ještě schválit Evropský parlament a bude se muset změnit rozpočet Unie. Další sumy, a to často podstatně vyšší, přidávají jednotliví členové pětadvacítky. Mezi nimi vede Německo, Berlín hodlá celkově uvolnit 665 milionů dolarů. Ke stovce milionů se pak blíží příspěvek Itálie a Velké Británie a výrazně se angažuje také Švédsko či Španělsko. Nejde však jenom o další a další peníze. Diplomaté před jakartským dárcovským summitem říkají: v tuto chvíli není už tak urgentní shánění nových financí. Do popředí se bude teď drát hlavně otázka, jak přísun pomoci na postižená místa efektivně koordinovat.

Dary budou mít ale cenu jen v případě, když neochudí dříve plánovanou rozvojovou pomoc slíbenou jiným zemím. Jan Egeland zároveň varoval znesvářené strany, aby se vyvarovaly násilí. Podle odborníků je nejprve nutné provést bilanci katastrofy a pak vypracovat plán dlouhodobé pomoci. Právě na tu se chce zaměřit EU, řekl Radiožurnálu český velvyslanec při Unii Jan Kohout. "Především velkou aktivitu chystá v tom následujícím období, kdy se i pozoronost médií se trochu přesune jinam. Jde o dlouhodobější projekty, nejen o krátkodobou humanitární pomoc, která je poskytována na místě."

Markéta Kaclová, Miroslav Konvalina, Martina Hřibová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme