Svět vítá nový rok

Nový rok 2008 už přivítali v nejlidnatějším australském městě Sydney. Oslavy se tradičně soustředily v tamním přístavu. Světelná a hudební show s obřím ohňostrojem osvětlovala známou budovu opery a most Harbour Bridge.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ohňostroj v Sydney | Zdroj: ČTK

Ohňostroj hudebně doprovázel eklektický mix taneční a rockové muziky a dokonce i jódlování.

Rok 2008 přivítala už i Čína. Ačkoli nejlidnatější země světa slaví podle vlastního lunárního kalendáře příchod čínského nového roku na začátku února, je datum jednatřicátého prosince v Říši středu také velmi populární.

Ve Francii se naposledy loučí se starým rokem v zakouřených barech a restauracích. Jak informoval z Paříže zpravodaj Českého rozhlasu Jan Šmíd, hned od Nového roku totiž vstupuje v platnost zákaz kouření. Letošní Silvestr byl ale zajímavý i tím, že z bezpečnostních důvodů byly ve Francii zakázány petardy.

Silvestrovské oslavy v Bruselu poznamenala údajná teroristická hrozba. Belgické ministerstvo vnitra vyhlásilo pohotovost těsně před Vánoci. Policie zatkla 14 lidí podezřelých z přípravy útěku islámského teroristy Nizára Trabelsího z vězení u Bruselu. Pro nedostatek důkazů je sice museli propustit, ale úřady nechtějí nic nechat náhodě.

Tradiční ohňostroj v centru Bruselu byl proto zrušen.. Stánky na trhu zavřela obsluha už v šest hodin večer, ledové kluziště a velké ruské kolo o dvě hodiny později. Bruselský starosta Freddy Thielmans tak reagoval na rozhodnutí krizového centra ministerstva vnitra. Podle něj byl totiž stav pohotovosti prodloužený do 3. ledna.

Milan Kopp, Jan Šmíd, Vít Pohanka, Pavla Hůlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme