Svět vítá postoj Pákistánu; napětí trvá

Nedělní potyčky v indické části Kašmíru si vyžádaly 12 obětí. Mezi mrtvými jsou dva občané Nizozemska, kteří noži napadli hlídku v Šrínagaru. Indičtí vojáci je pak zastřelili. Další incidenty se odehrály na jihu indického svazového státu Džammú a Kašmír, kde při přestřelkách přišlo o život deset separatistů. Americký prezident George Bush a generální tajemník OSN Kofi Annan přivítali projev pákistánského prezidenta Parvíze Mušarafa, který by měl přispět ke zmírnění nynějšího napětí mezi Pákistánem a Indií.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

P. Mušaraf (vlevo) a A. B. Vádžpéjí

P. Mušaraf (vlevo) a A. B. Vádžpéjí | Zdroj: ČTK

Generál Mušaraf v něm odsoudil terorismus a extremismus, zakázal činnost pěti organizací tohoto ražení a vyzval Indii k řešení kašmírského problému mírovými prostředky.

Ještě před prezidentovým televizním vystoupením pákistánské bezpečnostní síly, údajně preventivně, pozatýkaly několik desítek představitelů militantních islámských skupin. Podle agentury AP bylo zatčeno 30, podle Reuters 50 lidí. Většina zadržených je z radikální muslimské organizace Sipahe Sabaha Pakistan a z řad jejího šíitského rivala Tehríke Džafría Pakistan. Zatčeni však byli i někteří představitelé skupin, které bojují proti indické nadvládě nad Kašmírem.

Pákistánská policie zatkla v neděli dalších asi 130 příslušníků extremistických skupin a prohledala a zapečetila jejich úřadovny. V Karáčí dnes hlídkují před vládními budovami, významnými obchodními středisky a také některými sídly zakázaných skupin obrněná vozidla vyzbrojená samopaly. Ve městě je ale klid.

Mušarafův postup proti terorismu uvítala i Indie, ohradila se ale proti tomu, aby se do řešení kašmírského problému zapojila třetí strana. Tam v neděli znovu došlo k násilnostem. Příslušníci indických polovojenských jednotek tam ve městě Šrínagaru zastřelili dva povstalce, kteří se chystali zaútočit na hlídku.

Indická vláda byla už dříve vyzvána Spojenými státy a Británií, aby se snažila s Pákistánem hledat cesty ke snížení napětí. Dillí opakuje, že silná slova o potírání terorismu v Pákistánu musí být nahrazena činy, a trvá na vydání 20 nejhledanějších islámských extremistů spojovaných s protiindickými násilnými akcemi. Zároveň odmítá zprostředkovatelské iniciativy OSN a nadále udržuje mobilizovaná vojska na pákistánských hranicích v pohotovosti. Indie, která má nad Pákistánem vojenskou převahu, také v minulých dnech potvrdila, že je připravena na všechny alternativy dalšího vývoje.

Během 12letého boje separatistů proti indické moci ve státě Kašmír a Džammú, který je jediným indickým státem s muslimskou většinou, přišlo o život nejméně 30 tisíc lidí.

Milan Kopp, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme