Svět vítá saudskoarabský plán řešení krize na Blízkém východě

Pozitivní ohlasy vyvolal návrh Saúdské Arábie na mírové řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Návrh počítá mimo jiné s tím, že arabské státy oficiálně uznají stát Izrael. Ten se má na oplátku stáhnout z okupovaných území. Vysoký představitel Evropské unie Javier Solana, který je v těchto dnech na Blízkém východě, míří do Džiddy, kde saúdskoarabský plán podrobně projedná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. Solana a J. Arafat | Foto: ČTK/EPA

Izrael už dal najevo, že je o saúdskoarabském mírovém plánu ochoten jednat. Přivítaly ho i Spojené státy. O řešení izraelsko-palestinského konfliktu diskutuje i Rada bezpečnosti OSN. Izraelští a palestinští bezpečnostní představitelé se sešli na šestihodinové schůzce. I když ji provázely velké rozpory, dohodly se obě strany, že budou v jednáních pokračovat.

Izraelsko-palestinské střety ale neustávají. Při nejnovějším incidentu zastřelil neznámý palestinský útočník na předměstí Jeruzaléma jednoho Izraelce a dalšího zranil. Pachateli se podařilo utéct. Předtím zabili izraelští vojáci jednoho Palestince v uprchlickém táboře u Nábulusu.

Michal Kotyk, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme