Svět vkládá naděje do nového šéfa palestinské samosprávy Abbáse

Přední světoví státníci jednohlasně uvítali zvolení Mahmúda Abbáse palestinským prezidentem. V blahopřejných poselstvích vyzdvihli americký prezident George Bush, jeho ruský kolega Vladimir Putin, český prezident Václav Klaus i řada dalších zejména legitimitu a demokratičnost volby Arafatova nástupce, do něhož vkládají naděje na ukončení násilí na Blízkém východě a na obnovu izraelsko- palestinského mírového procesu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mahmúd Abbás

Mahmúd Abbás | Zdroj: ČTK

Vítězi voleb už gratuloval ke zvolení i izraelský premiér Ariel Šaron a spolupráci s novým prezidentem přislíbilo i militantní hnutí Hammás.

Palestinský předák Mahmúd Abbás získal v nedělních volbách předsedy palestinské samosprávy přes 62 procent hlasů. Říkají to oficiální výsledky hlasování, protože sčítání hlasů skončilo ve všech 16 volebních okrscích. Abbásův největší soupeř Mustafá Barghútí, který kandidoval jako nezávislý, získal necelých 20 procent hlasů.

Abbás prohlásil, že "podává Izraeli ruku" ve snaze dospět k míru. Na setkání s mezinárodními pozorovateli, kteří kontrolovali průběh voleb, zároveň vyjádřil naději, že izraelská odpověď bude pozitivní. Potvrdil zapojení Palestinců do mírového procesu vycházejícího z takzvané cestovní mapy s poukazem na tento mezinárodní mírový plán vypracovaný kvartetem OSN, Evropská unie, USA a Rusko. Plán zakotvuje etapové vyhlášení samostatného palestinského státu v letošním roce, jeho naplňování už ale před dlouhou dobou ustrnulo na mrtvém bodě kvůli palestinsko-izraelskému násilí. Na izraelské straně bude Abbásovým jednacím partnerem nová koaliční vláda národní jednoty, kterou v pondělí schválil tamní parlament.

Přestože při samotných volbách došlo k některým nesrovnalostem, česká europoslankyně Jana Hybášková, která byla mezi zahraničními pozorovateli, hlasování hodnotí velmi kladně: "Já sama jsem byla velice překvapena tím, jak bylo všechno připraveno a jak hladký průběh volby měly. Důležité je nejen jisté vítězství Mahmúda Abbáse, který samozřejmě ke svému vítězství použil částečně i finanční prostředky palestinské správy, ale hlavně skutečnost, že zcela nezávislý kandidát Mustafá Barghútí mohl kandidovat po celé zemi. A jsou to podle mého soudu první arabské volby, které skutečně znamenají pluralitu hlasů, a to je myslím to nejvýznamnější."

Vysoký představitel židovského státu podle agentury AFP vyjádřil naději, že Palestinci zahájili období míru a vydávají se na cestu kompromisu a dialogu. Velké naděje do Abbáse vkládá i zbytek světa. Například americký prezident George Bush ocenil účast a dobrý průběh podle něj historických palestinských voleb. Po oznámení odhadů vyjádřil připravenost spolupracovat s vítězem. Podle šéfa francouzské diplomacie Michela Barniera ukázali Palestinci svou odpovědnost. "Jedná se o vítězství pro demokracii, první vítězství pro mír."

Ve Spojených státech přijali vítězství Mahmuda Abbáse s úlevou i když zdůrazňují, že to nejtěžší ho teprve čeká. Američané především očekávají zapojení nového palestinského vedení do boje proti terorismu, korupci a kontinuitu v budování demokratických institucí. Nedílnou součástí jejich také oživení palestinské ekonomiky.

Spojené státy zvažují navýšení ročního příspěvku Palestincům, který doposud činil 200 miliónů dolarů. Dále chtějí povzbudit státy Perského zálivu ke zvýšení finanční pomoci. Dosavadní pomoc ze všech zdrojů dosahuje 1 miliardy dolarů ročně, ale Světová banka odhaduje, že je potřeba dvojnásobek.

Prezident Bush vyzval Izrael, aby zlepšil nejen humanitární, ale také hospodářskou situaci na Západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina, Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme