Svět vyjádřil účast obyvatelům Spojených států

Účast s tím, co nyní prožívají Američané, dala dnes najevo jednoznačně celá Evropa, a to nejen symbolickými třemi minutami ticha. Výzvy Evropské unie, Rady Evropy a mnoha evropských státníků se neminuly účinkem. Katedrála Svatého Pavla v Londýně byla zaplněna do posledního místa více než hodinu před začátkem mše za oběti ve Spojených státech. Zúčastnilo se jí na 10 tisíc lidí včetně královny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Bruselu jakoby se dnes v poledne skutečně zastavil čas. Takové ticho snad ještě Brusel nikdy nezažil, zaznělo z mnoha úst. Před sídlem Evropské komise stálo několik tisícovek lidí v čele s prezidentem Romanem Prodim. U Rady EU byly další tisíce úředníků evropských institucí spolu s obyvateli evropské metropole a novináři. Zaměstnanci NATO vyšli z budov a vzpomněli na nevinné oběti úterního atentátu v USA. Většina Američanů je dojatá tím, jak silně Evropa sdílí jejich smutek.

Vlajky spuštěné na půl žerdi visí na budovách v Polsku už druhý den. Do kondolenční knihy amerického velvyslanectví se zapsalo několik tisíc osob. Památku obětí teroristických útoků Varšavanům v poledne připoměl zvuk sirén a na chvíli se zastavila veškerá doprava ve městě. Červený kříž a organizace Polská humanitární akce vyzvali občany, aby večer na znamení solidarity vystavili v oknech zapálené svíčky. Několik set občanů přišlo před budovu amerického velvyslanectví, k němuž stále noví příchozí kladou květiny. Svíčku za zemřelé tam zapálil i premiér Jerzi Buzek. Smuteční nálada se odrazila i na probíhající volební kampani, některé strany odvolaly svá setkání s voliči.

Lítost nad otřesnými teroristickými útoky na New York a Washington vyjádřilo i Slovensko. Součástí tříminutového uctění památky obětí byla na Slovensku také motlitba. Slováci žijí tragickými událostmi velmi intenzivně. Od prvního pokládají před americké velvyslanectví v Bratislavě květy a zapalují svíčky. Slovy účasti se plní kondolenční knihy na ministerstvu zahraničí. Jediným z ústavních činitelů, kteří vyjádření účasti podpisem pro pracovní zaneprázdnění odložil je prezident Rudolf Schuster. Premiér Mikuláš Dzurinda občany vyzval, aby byli stateční a solidární.

V Rusku uctili památku obětí útoku proti Spojeným státům minutou ticha už včera. Sílí tam diskuse nejen o případné účasti Moskvy se Spojenými státy při odvetné akci proti teroristům, ale také o možnosti amerických úderů proti Afghánistánu.

V Palestinských městech vyšly ráno do ulic tisíce dětí, které vyjadřovaly soucit s utrpením Američanů. Na palestinských územích také pokračovala kampaň za dárcovství krve ve prospěch zraněných při atentátech. Zároveň všichni včetně dětí na dnešních tryznách poukázali na to, že Palestinci jsou podle nich obětí izraelské agrese.

Izrael si připoměl oběti ve Spojených státec už ve středu. Do USA odeslal nejméně dvě letadla se zvláštní pomocí a více než 1600 lidí darovalo dobrovolně krev, které se v USA po útocích nedostávalo. Podle izraelského premiéra Ariela Šarona je terorismus stejný, ať k němu dochází ve Spojených státech, Izraeli a na palestinských územích a je proti němu potřeba bojovat na celém světě.

Evropská unie se snaží všemi silami pomoci při vyšetřování tragédie ve Spojených státech. Belgické a nizozemské policejní složky se pokoušejí najít nitky, které by vedly k objasnění atentátu ve Spojených státech. Belgická policie tvrdí, že v Bruselu zatkla dva cizince, kteří patří mezi stoupence radikálního islámského hnutí. Policisté u nich v bytě našli zbraně a munici. Jeden ze zatčených je podezřelý, že plánoval ozbrojené útoky na americké cíle v Evropě. Nizozemské orgány zadržely dokonce 4 lidi. Neoznámili ale, zda je budou vyšetřiovat kvůli atentátu v New Yorku a Washingtonu. Do vyšetřování původců teroru ve Spojených státech se samozřejmě zapojil také Interpol. Ten vytvořil zvláštní tým s názvem 11. září, který má sbírat informace a koordinovat vyšetřovatele z celé Evropy.

Milan Kopp, Milan Fridrich, Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme