Svět vzdává poctu zesnulému Nelsonu Mandelovi. Jihoafrická republika má státní smutek

Celý svět vzdává poctu prvnímu černošskému prezidentovi Jihoafrické republiky Nelsonu Mandelovi. Zemřel ve věku 95 let po dlouhém boji s infekcí plic. Mandela byl symbolem boje proti apartheidu. Nikdy si ale nepřisvojoval velké zásluhy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pietní místo u Mandelovy sochy v Londýně

Pietní místo u Mandelovy sochy v Londýně | Zdroj: Reuters

Jak přímo z jihoafrického Johannesburgu informuje zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš, tělo Nelsona Mandely bylo převezeno do vojenské nemocnice v Pretorii. Jihoafrický prezident Jacob Zuma už oznámil, že země vypraví Nelsonu Mandelovi státní pohřeb.

Přehrát

00:00 / 00:00

Smutek Jihoafričanů přiblížil přímo z Johannesburgu zvláštní zpravodak Českého rozhlasu Robert Mikoláš

Nelsona Mandelu obdivovali i Češi, a to už v komunistickém Československu. Jeden z největších gigantů století - tak označila Nelsona Mandelu česká rodačka, bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová.

Mandela sbíral po celém světě desítky ocenění. I Československo ho v roce 1988 ocenilo, a to Řádem přátelství.

Bývalo zvykem dokonce srovnávat Nelsona Mandelu a Václava Havla. Oba byli symbolem boje za lidská práva, ať už proti apartheidu nebo komunismu.

Oba také podle názorů některých odborníků přehnaně důvěřovali trhu a bylí smířliví v prosazování změn po získání moci. Oba ale bojovali za svoje myšlenky a ideály ve zcela jiném prostředí.

Reportáž našeho zvláštního zpravodaje přímo z místa: Nelsona Mandelu oslavují před jeho domem stovky lidí

Číst článek

Nelson Mandela se s Václavem Havlem setkal v únoru 1992. Tehdy ještě Mandela nebyl jihoafrickým prezidentem, ale stál v čele strany ANC, kterou přetvořil z vojenské organizace v demokratickou politickou stranu. Mandela byl tehdy v Praze na soukromé návštěvě, a setkal se kromě Havla také s ministerským předsedou Mariánem Čalfou.

EU: Mějme respekt k hodnotám, které Mandela zastával

Památku Nelsona Mandely nejlépe uctíme receptem k hodnotám, které zastával. Jménem Evropské unie to uvedli předseda Evropské komise José Manuel Barroso a tzv. evropský prezident Herman van Rompuy.

Jihoafričané se loučí s Nelsonem Mandelou | Foto: Reuters

Nelson Mandela byl podle nich jedním z největších státníků své doby. Ztělesňoval boj proti rasismu, politické nenávisti a netoleranci. Usmíření, které v Jižní Africe dosáhl, považuje Evropská unie za zcela výjimečné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Životní dráhu Nelsona Mandely charakterizoval zahraničně politický komntátor Českého rozhlasu Milan Slezák

Dnešek je tedy podle lídrů unie smutným dnem nejen pro Jižní Afriku, ale celé mezinárodní společenství.

Washington spustil vlajky na půl žerdi

Podle amerického prezidenta Baracka Obamy světová veřejnost přišla s odchodem Nelsona Mandely o jednoho z nejvlivnějších, nejodvážnějších lídrů a od základu dobrého člověka, který neváhal obětovat svoji vlastní svobodu ve prospěch ostatních.

Ve Washingtonu jsou vlajky spuštěné na půl žerdi.

V New Yorku na bývalého jihoafrického prezidenta vzpomínali jeho krajané i americká veřejnost.

„Byl ztělesněním boje za rovnoprávnost, tváří Jižní Afriky. Posunul na cestě o míle dál celý národ a s ním i africký kontinent,“ soudí Thabisa Rulumeniová z Jižní Afriky, která označuje za štěstí, že měla jako sedmiletá možnost Nelsona Mandelu potkat.

Rodině zesnulého jihoafrického bojovníka za svobodu kondolovala i britská královna Alžběta II.

Zemřel Nelson Mandela. Svět přišel o jednu z nejznámějších postav dějin 20. a 21. století

Číst článek

Nelson Mandela | Foto: Michal Jindra

Milan Kopp, Lenka Kabrhelová, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme