Pokračuje zatýkání běloruských demonstrantů. Nositelka Nobelovy ceny odmítla vypovídat

Běloruští policisté ve středu večer centru Minsku zadrželi asi dvě desítky opozičních demonstrantů proti autoritářskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi. V úterý podle nevládní organizace Vjasna bylo zadrženo v několika městech přes 50 osob. Spisovatelka Světlana Alexijevičová, kterou si ve středu k výslechu předvolali běloruští vyšetřovatelé jako členku opoziční koordinační rady, podle běloruských médií na policii odmítla vypovídat.

Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Využila jsem práva nesvědčit proti sobě, ani jsem nepodepsala závazek mlčenlivosti,“ řekla novinářům nositelka Nobelovy ceny za literaturu. | Zdroj: Reuters

„Využila jsem práva nesvědčit proti sobě, ani jsem nepodepsala závazek mlčenlivosti. Nemyslím, že se (v radě) zabýváme něčím nezákonným a necítím se něčím vinná,“ řekla novinářům nositelka Nobelovy ceny za literaturu.

Běloruské úřady zadržely přes 50 demonstrantů. Jde o nejvyšší počet za poslední dny

Číst článek

Policisté ve středu večer v centru Minsku zadrželi přibližně dvě desítky demonstrantů, uvedla agentura Reuters s odvoláním na očité svědky. Podle serveru Tut.by policisté nejprve obklíčil hlouček aktivistů a následně propustili dívky, ale muže naložili do vozů na přepravu zatčených.

„Byla tam i moje padesátiletá matka, kterou pustili. Tvrdila, že sebrali i lidi ze zastávky,“ citoval portál očitou svědkyni. Část aktivistů se ukryla v přilehlém kostele, kde setrvali asi 40 minut, než pořádkové síly odjely a lidé s transparenty se mohli vrátit na náměstí Nezávislosti.

Mobilní operátor A1 oznámil, že podle pokynu státních úřadů musel ve středu večer omezit mobilní internet v hlavním městě, což vedlo k podstatnému zhoršení kvality datových služeb či jejich dočasné nedostupnosti.

Sjednocení společnosti

Středeční výslech Alexijevičové podle serveru Tut.by trval asi 40 minut. Ještě před ním spisovatelka zdůraznila, že urovnání běloruské krize se neobejde bez Ruska.

„Světová podpora pro nás je důležitá, ale bez (ruského prezidenta Vladimira) Putina se to neobejde,“ řekla novinářům s tím, že Putin je jediný, s kým Lukašenko v současnosti jedná, a možná by jej tedy mohl přimět k dialogu s běloruskou společností.

Běloruská revoluce není na mrtvém bodě. Klíčové je zhroucení dvou hlavních pilířů režimu, míní expertka

Číst článek

Zdůraznila, že stanovisko světového společenství ohledně případného ruského zásahu v Bělorusku musí být naprosto jasné. Alexijevičová také uvedla, že cílem koordinační rady, kterou vytvořila opozice kvůli zprostředkování hladkého předání moci, je sjednotit společnost, ale nejde jí o „žádný převrat“.

Generální prokuratura vyšetřuje vytvoření rady jako pokus o „uchvácení moci“. Koordinační rada naopak ve středu vydala další prohlášení, vyjadřující znepokojení, že úřady vůbec nevyšetřují případy policejní brutality.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme