Světová banka pomůže Asii až miliardou dolarů

153 tisíc obětí - taková je nová oficiální bilance obětí přírodní katastrofy v jihovýchodní Asii. Počty navýšila Indonésie, která registruje 100 tisíc mrtvých a dalších 10 tisíc nezvěstných. Kilometry zničeného pobřeží indonéské provincie Aceh - takový obrázek se dnes naskytl z vojenského vrtulníku generálnímu tajemníkovi OSN Kofimu Annanovi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

oběd v záchytném táboře

oběd v záchytném táboře | Zdroj: ČTK

Spolu s ním cestoval také prezident Světové banky James Wolfensohn. Podle jeho slov konečná částka, kterou Světová banka postiženým oblastem přispěje, může dosáhnout až jedné miliardy dolarů. Annan současně odmítl kritiku, že OSN nezareagovala na přírodní katastrofu včas: "Myslím, že je nefér říkat, že jsme byli pomalí. Začali jsme jednat co nejrychleji. Musíte také chápat, že OSN je tak silná jako její členské státy. My sami nemáme žádné vybavení, musíme se spoléhat na vlády."

Pomoc potřebuje naléhavě Sumatra

Mezinárodní humanitární úsilí se nyní v jihovýchodní Asii zaměřuje na izolované oblasti indonéského ostrova Sumatra. Oznámil to v New Yorku koordinátor humanitární pomoci OSN Jan Egeland. Právě tam, v oblasti epicentra zemětřesení, podle něj potřebují naléhavou pomoc akutně statisíce lidí.

V oblastech na severu Sumatry žil před katastrofou asi milion lidí. Nyní je však těžké určit, kolik jich tam zůstalo. Mnoho přeživších uprchlo z pobřežních oblastí do kopcovitého a lesnatého vnitrozemí. Tyto oblasti jsou ale pro humanitární pracovníky těžce dostupné vzhledem k řídké síti silnic a dalších komunikací.

V provincii Aceh pomáhá spousta zahraničních dobrovolníků, zejména zdravotníků. V troskách bývalých nemocnic se snaží pracovat, jak se jen dá. Chybí ale často potřebný zdravotnický materiál i voda. Situaci pro televizní stanici BBC popsal jeden z lékařů: "Děláme, co je můžeme a jak nejlépe dokážeme. Naše možnosti jsou ale omezené nedostatkem prostředků a vybavení. Mnohým pacientům, které bychom za normálních podmínek v nemocnici dokázali zachránit, tady pomoci nemůžeme. Mnozí tedy zemřeli, protože jim nemohla být poskytnuta dostatečná péče."

muž si prohlíží údaje o pohřešovaných | Foto: EPA

Solidarita zbytku světa neutichá

V indonéské Jakartě včera jednali zástupci 26 států na dárcovské konferenci. Zatím slíbily vlády vyspělých států přes 4 miliardy dolarů na obnovu oblastí zničených přírodní katastrofou. Účastníci konference zopakovali své sliby finanční pomoci postiženým oblastem a vyslovili souhlas se zmrazením splátek dluhů zemí zasažených katastrofou. Generální tajemník OSN Kofi Annan vyzval dárce k okamžitému příspěvku v podobě 977 milionů dolarů na zajištění nejzákladnějších potřeb asi 5 milionů obyvatel jihovýchodní Asie. Jde především o dodávky potravin a nezávadné vody. Připomněl účastníkům konference, že je třeba zabránit, aby ke 150 tisícům obětí neštěstí přibyly další způsobené nemocemi a strádáním.

Organizaci pomoci zdevastované jihovýchodní Asii budou mít dnes v Bruselu na stole ministři zahraničí Evropské unie. Měli by bilancovat, s jakými akcemi pětadvacítka zatím počítá a zvážit následující postup. Na bezprostřední humanitární pomoc po zeměstřesení a vlnách tsunami chce Evropská komise uvolnit 100 milionů eur. Na dárcovské konferenci v indonéské Jakartě to už včera řekl šéf bruselské exekutivy José Barroso. Jak dodal, další finance hodlá komise dát na obnovu zdevastovaných míst v příštích letech. "Proto jsem také oznámil, že budu navrhovat, aby šlo přes Evropskou komisi dalších 350 milionů eur na rekonstrukci postižených oblastí. Samozřejmě, jde o sumu, kterou bude muset ještě schválit Evropský parlament. Ale mluvil jsem už o tom průběžně s jeho předsedou. A ten tuto myšlenku velmi silně podporuje." Pokud se připočítají také sliby jednotlivých členských zemí pětadvacítky, vyšplhá se unijní pomoc na jednu a půl miliardy eur.

Češi nezůstávají pozadu

Ve veřejných sbírkách se na pomoc jihovýchodní Asii v Česku shromáždilo téměř 150 milionů korun. Lidé mohou přispívat přímo na konta několika neziskových organizací nebo posílat dárcovské textové zprávy hned na dvě humanitární sbírky. Česká vláda uvolnila na pomoc Asii 15 milionů korun, dalších 200 milionů plánuje poslat na dlouhodobé rozvojové programy. Výtěžek z veřejných sbírek poslouží například k výstavbě nové školy nebo obnově rybářské osady v thajské provincii Pchúket.

Experti z pražského kriminalistického ústavu objížděli republiku a odebírali vzorky DNA příbuzným lidí pohřešovaných v Asii. Poté, co stěry zpracují v genetických laboratořích, odešlou je prostřednictvím ministerstva zahraničí do Thajska k porovnání se vzorky obětí živelní katastrofy. Podle mluvčího ministerstva zahraničí Víta Koláře experti odebrali vzorky pouze rodinám sedmi pohřešovaných českých občanů, u nichž je obava z úmrtí největší.

Milan Kopp, Jiří Hošek, Helena Šulcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme