Světová banka pomůže východní Africe půl miliardou dolarů

Světová banka uvolní víc než 500 milionů dolarů na pomoc východoafrickým zemím sužovaným katastrofálním suchem a nedostatkem potravin. Krizí trpí víc lidí než žije v celé České republice. Nejhorší situace je v Somálsku. Ve dvou jeho oblastech vyhlásila OSN stav hladomoru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Somálci čekají ve frontě na humanitární pomoc | Zdroj: ČTK

Hladoví lidé často prchají za hranice, na jih Etiopie. Doma totiž nemají co jíst. V oblasti Dolo Odo za jedním z hraničních přechodů je pět uprchlických táborů a otevírá se další.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v oblasti Afriského rohu sleduje redaktor David Koubek

Česká organizace Člověk v tísni má na místě koordinátora Marka Štyse. Podle něj je v táborech teď 120 tisíc lidí a denně přichází další až dva tisíce uprchlíků ze Somálska.

„Tato oblast je úplně vyprahlá, voda do uprchlických táborů se musí dovážet a v současné chvíli se zásadně řeší nějaké udržitelné řešení, to znamená dotáhnout potrubí do táborů,“ popisuje Štys.

Etiopská vláda sice komplikuje působení nevládních humanitárních organizací byrokracií, ale chod táborů podle Štyse dobře organizuje. Přesto se nedostává především hygieny, která je základním problémem, a pitné vody.

Sbírková konta na pomoc Somálsku a Etiopii
- Člověk v tísni
konto: 7069 7069/0300
DMS: DMS SOSSOMALSKO na číslo 87777 (30 Kč)
- ADRA
konto: 4028 4028/0300, var. symbol 392
DMS: DMS ADRA na číslo 87777
(30 Kč)
- Charita ČR
konto: 55660022/0800, var. symbol - Somálsko: 103
Etiopie: 146
DMS: DMS CHARITACR na číslo 87777 (30 Kč)
- UNICEF
konto. 11771177/0300, var. symbol 800
DMS: DMS UNICEF na číslo 87777
- Český červený kříž
konto: 222826/5500, var. symbol 111

Situaci naopak naprosto nezvládá Somálsko, které fakticky nemá ani vládu. Velké oblasti navíc ovládá islamistická ozbrojená skupina Al-Šabáb a ta humanitární organizace se do oblasti nepouštějí.

„Před deseti dny Al-Šabáb vydal prohlášení, že umožňuje vzhledem k situaci vstup humanitárním organizacím, potom to popřel. V zásadě se situace nijak nezměnila, a to zejména z toho důvodu, že mluvčí Al-Šabábu zhruba před pěti dny prohlásil, že žádné sucho v Somálsku vlastně neexistuje a že to je celé bublina vymyšlená západními médii,“ dodal Štys.

Pomocí letadel se teď do částí Somálska dopravuje pomoc pod hlavičkou OSN. A to přesto, že v zemi již zemřelo 14 pracovníků Světového potravinového programu.

Jeho ředitelka Josette Sheeran řekla, že nejvíce trpí děti, které prchají s rodinami před hladem do oblastí, kde by mohlo být jídlo. Matky přitom často musí učinit Sofiinu volbu.

„Ženy nám vyprávěly, že musely nechat děti na cestě a zachránit ty silnější na úkor těch slabších. Některým zemřely děti v náručí. Mluvila jsem s matkou, která takto přišla o tři děti,“ potvrzuje Sheeran.

Problém na léta

Problém se bude řešit několik let. Už desetiletí politici slibují, že udělají něco s nedostatkem potravin, zvláště v oblasti Afrického rohu. Několik let navíc lidé zůstanou v uprchlických táborech. Ale pomoci je třeba i teď.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vedoucí Informačního centra OSN v Praze Michal Broža ve Světě o druhé Rádia Česko

Světová banka dnes oznámila, že na pomoc africkým zemím uvolní více než 500 milionů dolarů, organizace OSN 120 milionů. Podle vedoucího Informačního centra OSN v Praze Michala Broži jde o částky, které vycházejí ze zkušeností v podobných situacích.

„Určitě nemůžeme mluvit o tom, že to je řešení, nicméně finanční částka je potřeba k tomu, aby se nějakým způsobem podařilo situaci v regionu stabilizovat,“ řekl Broža.

Organizace Člověk v tísni chce začít pomáhat zlepšovat hygienu v táborech v oblasti Dolo Odo a postupně i v dalším etiopském regionu.

Sbírku na pomoc obětem hladomoru v oblasti Afrického rohu už vyhlásily i další české neziskové organizace. Už tradičně se dá přispět kromě převodu na účet dárcovskými SMS zprávami.

David Koubek, Naďa Bělovská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme