Světová konference o klimatu začne v Kodani už v pondělí

Svět se připravuje na globální konferenci o klimatu, která začne v pondělí v dánské Kodani. K jejímu možnému výsledku se váží různá očekávání. Je také možné, že Kodaňská konference nepřinese žádnou závaznou dohodu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

smog

smog | Foto: stock exchange

Donedávna nebylo jasné, zda v Kodani skutečně dojde k nějaké dohodě, či z konference vzejde pouze nezávazné prohlášení. Začátkem listopadu se klíčové mocnosti shodly, že by se měla hledat pouze politická dohoda na společných cílech, a právně závazné, konkrétní dohody by se měly nechat až na příští rok.

Původně se ale očekávalo, že by z kodaňské konference mohl vzejít nástupce Kjótského protokolu o omezování škodlivých emisí. Toho, že by mohlo dojít pouze k dohodě politické, se obává i ředitel Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy Bedřich Moldan.

"V posledních týdnech spíše byla taková představa, že v Kodani, právě díky tomu, že Američané nemají hotovu tu legislativu, nejsou na to vnitřně dostatečně připraveni, diskuse tam neběží ještě dost dlouho, takže by se v Kodani dosáhlo jakési politické dohody o tom, že ano, opravdu, ale opravdu se dohodneme, ale až za rok."

"A řekly by se přesně ty hlavní směry, linie, kterými se bude řídit ta příští dohoda. Z hlediska vypršení platnosti Kjótského protokolu do roku 2012 by se příští rok těmto jednáním mohl ještě využít," uvedl Moldan.

Nevládní organizace nejsou spokojeny

Konferenci sledují také nevládní organizace, které většinou se závazky účastnících se států nejsou příliš spokojeny. Kateřina Husová z nevládní organizace CEE Bankwatch Network, která se jednání věnuje, doplňuje konkrétní statistiky, které dokládají rozpory mezi bohatými a chudšími zeměmi, jejichž zástupci se na Kodaňské konferenci setkají.

Přehrát

00:00 / 00:00

Téma Kodaňské konference ve Světě o druhé zmapoval redaktor Rádia Česko Dalibor Zíta

"Tyto závazky dosahují nějakých 11 procent oproti roku 1990 v příští dekádě a my víme, že se potřebujeme dostat na minus 25 až minus 40 procent. To znamená, tyhle závazky z rozvinutých zemí jasně nejsou dostatečné," upozornila Husová.

Největší očekávání má Čína

Očekávání jednotlivých zemí, týkajících se Kodaňské konference, se poněkud liší. Asi největší očekávání má Čína - jde jí o to snížit emise o 40 až 45 procent pod úroveň z roku 2005, zatímco Spojené státy předpokládají snižování emisí do roku 2020 asi o 17 procent.

S velkou dávkou optimismu se chystá na setkání v Kodani předseda Evropské komise José Manuel Barroso. 30. října na tiskové konferenci věnované Kodaňské konferenci pronesl tato slova:

"Máme jasné, ambiciózní, jednotné evropské poselství týkající se financování klimatických změn, které můžeme přinést do Washingtonu, Nového Dillí, do Pekingu i jinam."

"Příští úterý se setkám s americkým prezidentem a řeknu mu: Jsme připraveni jednat, pokud jsou naši partneři k tomu ochotni. Pokud chceme dostat rozvojové země k jednomu stolu s vážnými závazky, potřebujeme, aby rozvinuté země na ten stůl položily peníze určené k adaptaci na klimatické změny a k pomoci rozvojovým zemím při jejich snahách o snižování emisí," prohlásil Barroso.

Kodaň prioritou nového českého ministra

Závaznější dohodu předpokládá také nový český ministr životního prostředí Jan Dusík, pro kterého je nyní Kodaňská konference jednou z jeho priorit.

"Asi nejdůležitější první krok, který mě čeká teď v prosinci, je Kodaňská konference o klimatu, kde by měla být přijata dohoda o snižování emisí skleníkových plynů, a na to se chci plně soustředit," řekl Dusík v rozhovoru pro Rádiu Česko v den svého jmenování.

"Já nevylučuji to, že se bude v těch jednáních pokračovat i po Kodaňské konferenci, ale myslím si, že n základní rámec toho, jak se státy chtějí dohodnout na snižování emisí, padne už v Kodani. Zúčastnit by se mělo podle dnešních informací kolem 70 hlav států a vlád a tito lídři se budou chtít dohodnout, nebudou chtít odjet z Kodaně jenom s nějakou proklamací," řekl ministr.

Kodaňské konference se nakonec zúčastní i americký prezident Barack Obama, který se nejprve zdráhal přijet a podmiňoval svou účast tím, že se účastníci přiblíží k dohodě a že jeho přítomnost bude moci k této dohodě přispět. Je účast je tak považována za významný krok.

Marika Táborská, Rádio Česko, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme