Světová média spojují Vrbětice s otravou v Salisbury. Ruské weby poukazují na Hamáčkovu zrušenou cestu

Zpráva o ruských agentech patřila na webu BBC v neděli ráno mezi hlavní | Zdroj: Reprofoto z bbc.com

Sobotnímu oznámení o tom, že se na výbuchu ve Vrběticích podíleli dva ruští tajní agenti, se věnovala média po celém světě. Zajímala se zejména o to, že policie zároveň vyhlásila pátrání po dvou mužích, které česká média identifikovala jako špiony podezřelé z otrávení dvojitého agenta Sergeje Skripala. Informovala také, že Česko kvůli zjištění bezpečnostních složek neprodleně vyhostilo 18 ruských diplomatů.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Článek o nových poznatcích k výbuchu ve Vrběticích umístila BBC hned na první místo na svém webu. A to i přes to, že se v sobotu konal pohřeb prince Philipa, vévody z Edinburghu. V čele zprávy britské veřejnoprávní médium věcně informuje o tom, že Česko kvůli podezření vyhostilo 18 ruských diplomatů a také cituje premiéra Andreje Babiše (ANO).

Stopy ruských špionů ve Vrběticích? ‚Objednali se, ale nikdo nepřijel,’ reaguje zástupce firmy

Číst článek

Dále se zajímá o agenty známé pod jmény Ruslan Boširov a Alexandr Petrov, po kterých začala v sobotu večer pátrat česká policie a zveřejnila jejich fotografie. I BBC poznamenává, že se podobizny shodují s těmi, které před třemi lety publikovali britští kriminalisté.

Ve Velké Británii jsou oba podezřelí z pokusu o otrávení dvojitého agenta Sergeje Skripala, který pochází z Ruska, a jeho dcery Julije Skripalové v Salisbury. Měli k tomu použít látku novičok.

BBC připomíná, že se oba následně objevili v ruské televizi, kde tvrdili, že jsou nutriční specialisté, kteří se přijeli do Salisbury podívat na památky.

Vyostření vztahů se Západem

Americký deník The New York Times v titulku píše, že „Češi viní z výbuchu v muničních skladech v roce 2014 elitní ruskou špionážní jednotku“. Hned v dalším odstavci ale poukazují na spojitost se Salisbury.

Petříček o zapojení ruských agentů do výbuchu ve Vrběticích věděl. ‚Reakce vlády je adekvátní,‘ uvedl

Číst článek

Část premiérova sobotního projevu na tiskové konferenci citoval také americký list The Financial Times. Deník zároveň poukazuje na vyjádření prvního zástupce předsedy zahraničního výboru Rady federace (horní komory parlamentu) Vladimira Džabarova. Podle něj jde o „vymyšlenou situaci, která má za cíl podpořit Američany.“

Spojené státy totiž ve čtvrtek vyhostili deset diplomatů z ruského velvyslanectví ve Washingtonu kvůli kybernetickým útokům a dalším aktivitám. Podle The Financial Times je tak oznámení českých politiků další z řady incidentů, kvůli kterým roste napětí mezi Moskvou a západními státy. Spojení s kauzou v Salisbury se list věnuje jen okrajově v druhé části textu.

Deník The Financial Times píše o nových poznatcích souvisejících s výbuchem ve Vrběticích | Zdroj: Reprofoto z ft.com

Popis muničního skladu

Zpráva o Vrběticích rezonovala i mimo angloamerický prostor. Německé noviny Die Welt nejenže píšou o nových skutečnostech v případu, ale také podrobněji vysvětlují, o jaký muniční sklad šlo a kde se nachází. Připomíná, že v areálu byly uloženy „stovky protipěchotních min“. Jinak ale podobně jako rakouský Der Standart vychází převážně z agenturního zpravodajství.

Hned v několika článcích se případu věnovala také slovenská média. Dennik N vydal samostatný text o tom, že český exministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) o nových skutečnostech věděl před svým odchodem z resortu. V dalším článku píše o tom, že Česko vyhostí 18 ruských diplomatů, několik dalších informací se objevuje i v rubrice Minuta po minutě. Agenturní zprávy přebral také server Sme.sk.

Ruská média zdůrazňují zejména informaci, že ruští diplomaté musí opustit Českou republiku. Například TV Rossija 24 se v sobotu večer nezmínila o tom, že vyhoštění souvisí s výbuchem ve Vrběticích a ruskými tajnými službami.

Web Kommersant.ru potom připomíná, že ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) měl v pondělí přijet do Ruska jednat o dodávkách vakcíny Sputnik V. Vztahy obou zemí ale podle serveru čelí „vážnému ochlazení“. Ruské médium zmiňuje, že vyhoštění souvisí s výbuchy v muničních skladech a s „ruskými občany“ Ruslanem Boširovem a Alexandrem Petrovem. Server cituje také „populární český časopis Respekt“. Zmiňuje se i o dalších možných krocích Moskvy. Podobně události komentuje na webu také ruská informační agentura TASS, která má vicepremiéra i na hlavní fotce k článku.

dok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme