Světová organizace vyšle do Súdánu tisíce vojáků

Rada bezpečnosti OSN jednomyslně schválila vyslání více než 10 tisíc mírových vojáků na jih Súdánu. Mají dohlížet na dodržování lednové dohody mezi súdánskými povstalci a vládou, která ukončila jednadvacetiletou občanskou válku v oblasti. Mise OSN v Súdánu bude mít zprvu šestiměsíční mandát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kofi Annan | Foto: Jan Vytopil

Rezoluce Rady bezpečnosti vyzývá, aby jednotky OSN spolupracovaly s mírovou misí Africké unie, která už v Súdánu působí. Konflikt na jihu Súdánu byl nejdelší válkou afrického kontinentu a vyžádal si dva miliony lidských životů.

Rada bezpečnosti doufá, že vyslání mírových jednotek přispěje také k ukončení násilí v západosúdánské oblasti Dárfúr. Počet obětí dárfúrského konfliktu se odhaduje už na 180 tisíc. O súdánské rezoluci se v Radě bezpečnosti debatovalo řadu týdnů. Její přijetí brzdily právě sporné otázky týkající se Dárfúru.

Členové Rady se nemohli shodnout na tom, kde mají být souzeny osoby podezřelé z páchání válečných zločinů v Súdánu, ani na tom, zda zpřísnit sankce vůči Chartúmu. Vzhledem k přetrvávajícím rozporům bylo rozhodnuto rozdělit zmíněné problémy do tří různých rezolucí. Dva z dokumentů na svou konečnou podobu ještě čekají.

Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme