Světová zdravotnická organizace vyhlásila kvůli viru zika mezinárodní krizový stav

Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes kvůli viru zika vyhlásila takzvaný mezinárodní krizový stav. Stejně WHO postupovala v roce 2014 kvůli ebole a epidemii viru se podařilo vymýtit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Virus zika. Larvy komárů rodu Aedes aegypti | Zdroj: Reuters

Vyhlášení mezinárodního krizového stavu má podle Aleny Šteflové z českého zastoupení Světové zdravotnické organizace velký význam.

„Umožňuje posilovat politický tlak v postižených zemích, aby si to onemocnění získalo náležitou pozornost. I toto byl jeden z důvodů, proč bylo přistoupeno k tomuto opatření. Je to také tlak na celé mezinárodní prostředí, aby se i další země mohly připravit na případné případy a také pomohly postiženým zemím,“ vysvětlila Šteflová.

Světová zdravotnická organizace označila vyhlášením mezinárodního krizového stavu virus zika za vážnou globální hrozbu.

Tento krok jí umožní spustit celosvětovou akci proti jeho šíření. Na boj proti viru tak může uvolnit víc peněz a do hledání léku zapojit laboratoře po celém světě.

„Potřebujeme koordinovanou mezinárodní odpověď," citovala agentura DPA generální ředitelku WHO Margaret Chanovou.

PŘEHLEDNĚ: Virus zika v otázkách a odpovědích

Číst článek

Naposledy WHO vyhlásila mezinárodní krizový stav v srpnu 2014 v souvislosti s epidemií viru ebola v západní Africe.

V tomto případě vedlo vyhlášení stavu k tomu, že státy začaly ve velkém posílat do postižených oblastí léky, zdravotnické vybavení a lékaře. Epidemii eboly se tak podařilo postupně vymýtit.

Virus zika se ale od eboly výrazně liší, takže odborníci předpokládají, že i případná mezinárodní reakce na něj bude odlišná.

Virus zika | Foto: Český rozhlas

ČTK, Anna Kottová, Ondřej Klapal, Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme