Světové deníky komentují rozhodnutí IRA zastavit boj

IRA slíbila zastavit ozbrojenou kampaň. Rozmary počasí sužují Evropu. Referendum v Ugandě o změně politického systému zmařila nízká účast. To jsou témata pátečního výběru ze zahraničních deníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Britské noviny se dnes vrací k prohlášení Irské republikánské armády, že končí ozbrojený boj proti britské vládě. Svůj cíl tedy odtržení Severního Irska od Velké Británie a jeho připojení k Irské republice bude prosazovat mírovou cestou. Z britských Timesů vybírala zvláštní zpravodajka Radiožurnálu v Londýně Petra Steinerová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petra Steinerová cituje z britského tisku

Také světové deníky komentují rozhodnutí Irské republikánské armády. Jak připomíná list The New York Times, odnož radikálních severoirských katolíků IRA bojuje za svobodu Severního Irska už 36 let, za tu dobu zemřelo více než 3500 tisíce lidí na straně katolíků i protestantů. Deník ale zároveň také zdůrazňuje, že podobná příměří už IRA v minulosti vyhlásila několikrát, ale vždy byl mír porušen. Proto i reakce veřejnosti je spíše zdrženlivá, dodává deník.

Zatímco politici nešetří velkými slovy, obyvatelé Severního Irska jsou spíše skeptičtí. Ty tam jsou velké oslavy, které v Belfastu vypukly v roce 1994, když IRA poprvé vyhlásila příměří. Dnes obyčejní lidé říkají, že se pro ně prakticky nic nezmění, uzavírají newyorské Timesy.

Rozmary počasí sužují Evropu, někde rtuť teploměru láme rekordy, jinde zase přívalové lijáky ničí domy a způsobují komplikace v dopravě. Ve Švýcarsku včera padl teplotní rekord. Podle švýcarského listu Neue Zürcher Zeitung sužují zemi nebývalá vedra, která způsobují mnoha lidem zdravotní komplikace.

Naopak Německem se včera přehnaly přívalové lijáky, bouře a dokonce i tornádo, které způsobily mnoho škod a jednu ženu připravily o život. Jak uvádí německý list Frankfurter Rundschau, škody napáchané řádícím živlem budou dost vysoké. Například v Göttingenu uhodil blesk do skladištní haly a napáchal škody odhadem za 400 tisíc eur. Větrná smršť také poničila lesy nebo parkující auta v ulicích.

Obyvatelé východoafrické Ugandy včera v referendu rozhodovali o tom, jestli se politický systém jejich země změní na pluralitní. Referendum ale skončilo fiaskem, téměř nikdo o něj neměl zájem. Jak píše místní deník Daily Monitor, za neúspěch referenda může malá informovanost obyvatel, ale také velice komplikovaná otázka, o které měli voliči rozhodovat.

Otázka totiž zněla: "Souhlasíte s otevřením politického prostoru a zpřístupněním jej těm, kteří si přejí připojit se k jiné straně nebo organizaci a vytvořit tak konkurenci vládnoucí politické síle?" Lidé mnohdy vůbec nepochopili, na co mají v referendu odpovídat, a tak radši vůbec volit nešli. Je to velká škoda, pokračuje deník. Jediný výsledek, který referendum přineslo, je poučení, že příště je nutno hlasování připravit lépe a jednodušeji, konstatuje ugandský list Daily Monitor.

Martin Hromádka, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme