Světové deníky komentují verdikt španělského soudu nad teroristy

Německý deník Der Tagesspeigel upozorňuje, že humanitární pracovníci, kteří se pokusili unést děti z Čadu, nadělali více škod než užitku. Další německý deník Die Tageszeitung varuje před očekáváním, že Spojené státy zruší trest smrti. Americký internetový server DesMoinesRegistre.com píše o daňovém úřadu státu Iowa, který chce vydělat i na Halloweenu. Jeho pořádání zase zakázaly ruské úřady moskevským školám, protože prý jde o slavení kultu smrti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Verdikt madridského soudu je co do rozsahu prvním svého druhu na světě. Jedenadvacet z osmadvaceti obviněných poslal na tisíce let do vězení, třebaže reálně si odsedí podle španělských zákonů jen čtyřicet let. Překvapením je osvobozující rozsudek nad sedmi obviněnými, mezi kterými je i několik duchovních strůjců masakru, který si v březnu roku 2004 vyžádal téměř 200 mrtvých. Deník The New York Times poznamenává, že rozsudek podtrhuje těžkosti podobného procesu. "Verdikt ukazuje, jak obtížné je postavit právně dobrý případ v souvislosti s obžalovanými, kteří hráli inspirační roli v neurčité a hierarchicky neuspořádané síti," zdůrazňuje list.

Podle rakouského deníku Der Standard se postaral madridský soud o překvapení když zprostil obžaloby Rabeje Osmana Sajída. "Rabej Osman Sajíd alias Muhammad Egypťan platil za duchovního strůjce a šéfideologa teroristické buňky. V roce 2004 byl zadržen v Itálii a odsouzen k několikateletém žaláři za příslušnost k teroristické organizaci," dodává deník. Překvapení vyjadřuje také španělský deník El Mundo, a to nad osvobozením dalšího tentokrát materiálního otce atentátů Abdalmadžída Bušara. "Tribunál našel jen a s obtížemi důkazy o jeho spojení s teroristy, kteří spáchali sebevraždu v Leganés 3. dubna, ale nic ho podle soudu nespojuje s atentáty ve vlacích u Madridu," poznamenává El Mundo. Pochvalně hodnotí soudní proces německý Frankfurter Allgemeine Zeitung. "Španělsko je první západní zemí, která dovedla do konce podle práva velký proces proti islámskému terorismu. To, co se zatím nepodařilo Spojeným státům po 11. září 2001 ani Velké Británii 25. červenci 2005, dokázala španělská justice. A to obžalobou na solidní důkazové bázi proti skupině fanatiků převážně pocházející z Maroka a jejich domácích pomahačů," píše list.

Německý deník Der Tagesspiegel si všímá nedávného pokusu o únos více než sta dětí z Čadu. Šestnácti Evropanům z humanitárních organizací hrozí teď až dvacet let vězení.Čadské úřady je formálně obvinily z únosu nezletilých, podvodu nebo spoluúčasti na těchto zločinech. Podle listu tito humanitární pracovníci špatně odhadli Afričany a navíc napomohli na výsluní pozornosti čadskému diktátorovi. "Dětí je v Africe jistě dost a tak je prostě stačí vzít. Tohoto dojmu zneužívá teď ve svůj prospěch čadský diktátor Idriss Déby. Chce se vyšvihnout do role lidového hrdiny, který ukáže bídackým kolonizátorům z Evropy, kdo tu vládne silnou rukou. A navíc tím může ještě stabilizovat svůj ubohý režim. Francouzští pracovníci svojí hloupou akcí nepomohli ani mírovému procesu v súdánském Dárfúru, protože Débymu umožnili, aby si na tomto případu vařil svoji vlastní polívčičku," píše deník.

Spojené státy se s trestem smrti hned jen tak nerozloučí, i když se dodatečně prokázalo, že na smrt šli i nevinní lidé. Nejvyšší soud popravy sice pozastavil, ale jen kvůli údajně nehumánnímu používání smrtící injekce. Rozhodně to není předstupeň zrušení hrdelního trestu. V USA k tomu zatím chybí dostatečně silný konsenzus, píše list Die Tageszeitung. "Ve vládnoucí politické třídě zatím není dostatečně silná frakce, která by postavila zrušení trestu smrti jako zásadní otázku a která by proto získala většinu obyvatel," píše list a dodává: "Zásadní odmítnutí trestu smrti musí přijít zevnitř. Stavět přitom Spojené státy do jedné řady se zeměmi jako Čína nebo Írán ale vede jen ke vzdorným reakcím. Lze jen doufat, že rozhodnutí soudu z úterý, nebo další, které má přijít začátkem příštího roku, pozvedne debatu o trestu smrti na jinou rovinu," píše deník.

Svátek Halloween se slaví bujně. Ve Spojených státech ho doprovázejí vydlabané dýně s hořícími svíčkami uvnitř. Strašidelné mrkání dýňových hlaviček do noční tmy nedalo ale spát daňovému úřadu v americkém státě Iowa. Jak píše internetový server DesMoinesRegister.com rozhodl se vymačkat penízky i ze strašidel. "Úřad nařídil, že dýně jsou zdanitelné, pokud se užívají jako lampiony nebo ozdoby nebo pokud je někdo chce k tomuto účelu využít. Obyvatelé Iowy plánující dýně sníst mohou dostat daňovou výjimku, ale musejí vyplnit formulář nazvaný potvrzení o výjimce z prodejní daně. Stejnou výjimku mají dýně používané k výrobě koláčů nebo reklamě na koláče. Daňové výjimce se těší i dýně zakoupené na chudinskou potravinovou známku," píše list. Na druhém konci světa, v Moskvě, úřady zase zakázaly slavení Halloweenu ve školách. Navzdory popularitě tohoto importovaného obyčeje jde prý o slavení kultu smrti.

Vlastimil Milý, Pavel Schrötter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme