Světové deníky o americké okupaci Iráku

Okupace Iráku pomáhá válce a zároveň chrání zemi před válkou občanskou. Američané se připravují na příchod ptačí chřipky. Tony Blair zanedbává Evropskou unii. Japonské technologie otevírají dveře charitě a novým dárcům - to jsou témata, která rozebírá čtvrteční zahraniční tisk.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Americké deníky ve svých komentářích ostře napadají plán americké vlády na vyjmutí agentů CIA z návrhu zákona, který by zakázal kruté a ponižující zacházení s vězni drženými Spojenými státy. Návrh, který kongresmanům předal viceprezident Dick Cheney, žádá, aby se opatření zakazující nelidské zacházení nevztahovalo na protiteroristické operace v zahraničí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Miroslav Konvalina: Americké listy o ponižujícím zacházení s vězni

Přední evropské listy reagují na irácké referendum o ústavě. Francouzský deník Le Monde ve svém úvodníku vyjmenovává možné interpretace výsledku iráckého hlasování. "Z jedné strany výsledek dokazuje postup demokratických reforem: sunitská komunita, která řekla ústavě ´ne´, se, narozdíl od prvních legislativních voleb v lednu, dostavila k urnám. Na druhé straně vzhledem k tomu, že Šíité a Kurdové byli pro ústavu, jsou výsledky referenda důkazem etnické propasti, která se stále prohlubuje již od dob diktatury stany baas a mohla by vést až k občanské válce," píše deník.

Francouzský list Le Monde dále pokračuje: "Ve skutečnosti opravdovou otázkou v Iráku není ani tak rytmus politického vývoje, nýbrž válka. Především islámsko-nacionalistická guerilla, původně pod velením posledních stoupenců Saddáma Husajna, je nyní z velké části kontrolována al-Kajdou. Navíc v den, kdy George Bush vítá vítězství příznivců ústavy, zapomíná dodat, že počet padlých na straně Spojených států právě překročil dva tisíce, tedy jakýsi symbolický práh pro americké veřejné mínění. Je prozatím nemožné vyřešit tu základní iráckou otázku: Americká okupace podporuje bez pochyby válku, ale zároveň příliš rychlý odchod vojsk by mohl být předehrou k válce občanské a k založení nové svatyně al-Kajdy," varuje Le Monde.

Americký deník Washington Post komentuje přípravy Američanů na ptačí chřipku. "Přestože existují zprávy dokazující, že virus ptačí chřipky již zmutoval a stal se imunním proti léku Tamiflu, stejně vezmeme lékárny útokem už jen proto, že Američané jsou pragmatický národ. Viděli, co se stalo po hurikánu Katrina, slyšeli prezidenta prohlásit, že v případě pandemie povolá armádu. A odhadli, že ačkoliv jejich vláda se na příchod ptačí chřipky připravuje, není to dost," konstatuje list a dodává: "Přes naše technologické výhody a bohatství je naše země jednoduše velmi špatně připravena na boj s globální chřipkovou pandémií či s jakoukoliv jinou pandémií, přirozenou nebo vyvolanou teroristy."

"Ne, že bychom nebyli dost chytří, ale momentálně to naše kultura nevidí jako prioritu," pokračuje list." Boj s ptačí chřipkou či s jakoukoliv jinou pandemickou chorobou nezávisí pouze na vývoji vakcín a léků, ale také na rozvoji vědecké techniky, právních mechanismů a komerčních pobídek pro urychlení výroby očkovacích látek. Místo aby naše země investovala do dočasně fungujících antivirových léků, měla by využít své zdroje k nalezení cest, jak posílit celý lidský imunitní systém," zdůrazňuje deník Washington Post.

V den zahájení summitu Evropské Unie kritizuje britský deník The Independant Tonyho Blaira za práci v čele EU. "Británie nyní vede Evropu už čtyři měsíce a za tuto dobu bylo uděláno velmi málo, pokud nepočítáme mnoho zlé krve, kterou britské prezidentství vyvolalo," píše deník a dodává: "Abychom byli k Tonymu Blairovi spravedliví, Británie zdědila tento post za nepřirozeně těžkých podmínek. Odmítnutí evropské ústavy Francií a Nizozemskem bylo jednou z nejhorších ran evropskému projektu. Ale náš premiér udělal zoufale málo pro to, aby byl Evropě dán nový smysl."

"Ve skutečnosti Evropa téměř nepronikla do premiérova diáře, "upozorňuje The Independant. "Od svého proslovu při přijetí britského prezidentství v červnu do včerejšího projevu v Evropském parlamentu strávil pan Blair mezi poslanci minimum času. Jeden z rakouských poslanců dokonce včera nechal v Evropském parlamentu kolovat falešnou výzvu hledající pana Blaira jako pohřešovanou osobu. Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda si zase nedávno stěžoval, že se Británie snaží držet informace pevně pod pokličkou," končí britský deník.

V Japonsku zavedli další způsob, jak využít mobilní telefony jako účinný nástroj k získávání finančních prostředků pro charitu. "Pro dárce, kteří se obávají svěřit své peníze do rukou dětí postávajících na rozích rušných ulic a žádajících o příspěvek pro každoroční kampaň nazvanou Červené pírko, zavedla letos tato organizace další způsob, jak přispět," píše deník The Japan Times. Nadace umístila na veřejné budovy a na vývěsní tabule přes čtyři sta tisíc plakátů s kódem, který je čitelný fotoaparátem na mobilním telefonu, a ten pak spojí uživatele přímo se stránkou nadačního fondu."

"Dárci tak mohou využít svůj mobilní telefon k poskytnutí příspěvku sto yenů a více doslova kdekoliv a kdykoliv. Cílem je také oslovit náctileté, kteří jsou, a to nejen v Japonsku, hlavními obdivovateli špičkových technologií," uzavírá japonský deník

Jan Šmíd, Jana Samková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme