Světové deníky o amerických volbách

Zahraniční noviny se dnes věnují boji o post amerického prezidenta, Iráku po pumových útocích a také prezidentským volbám v Rakousku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Jenom neuvěřitelná katastrofa by mohla zabránit nominaci Johna Kerryho jako demokratického kandidáta na americký prezidentský úřad, uvádí americký deník New York Times. Senátor by měl podle něj nyní napodobit roli vůdce britské opozice a stínové vlády. Ten komentuje počínání lidí, kteří jsou u moci, a navrhuje jiný kurs. Do cesty se Kerrymu teď postaví mamutí kampaň prezidenta Bushe.

Bushova kampaň rozpoutá ohňostroj mediálních reklam, a Kerry bude mít co dělat, aby sehnal peníze na pádnou odpověď. Během osmiměsíčního volebního boje si ale veřejnost na politickou reklamu zvykne a bude porovnávat, jak si Bush a Kerry představují vládu. Prezident bude muset reagovat na Irák, Haiti, Afghánistán a zbytek světa, bude čelit i domácím problémům a Kerry bude mít spoustu příležitostí dát najevo, jestli by se rozhodoval jinak. Píše New York Times.

Evropský tisk se vrací k úternímu atentátu na šíitské poutníky v iráckém Bagdádu a Karbale. Italský Corriere Della Serra vycházející v Miláně tvrdí, že nový Irák je nebezpečně rozdělen a zemi hrozí občanská válka. Zatím se prý sice přesně neví, kdo byl strůjcem atentátů, ale jeho cílem bylo určitě rozpoutání nenávisti mezi lidmi.

Pařížský list Libération píše: vražedný pumový útok potvrdil, že válka pádem Saddáma Husajna neskončila, změnily se jen bojující strany a jejich metody. Podle komentátora všechno nasvědčuje tomu, že za atentáty stáli sunnitští teroristé napojení na organizaci Al-Kajda. Deník Libération uzavírá, že mezinárodní teroristická síť islámských radikálů našla v~Iráku ideální bojiště.

Britský Financial Times oceňuje, že se vedení iráckých šíitů nedalo strhnout úterní provokací a mělo by se připojit k vůdcům sunnitů, kteří atentáty odsoudili. V zemi se musí prosadit vůle ke kompromisu, který bude určitě čelit mnoha dalším surovým útokům. Dramatičtěji líčí situaci jiný britský deník Independent. Útoky na civilisty, které měly rozpoutat hněv chaos a nenávist, by prý mohly způsobit, že Irák bude pro okupační síly neovladatelný a perspektiva demokratického vývoje by pak byla v nedohlednu.

Moskevský Kommersant má podezření, že pachatelem posledních iráckých masakrů nebyla Al-Kajda, ale šíitští extrémisté, a upozorňuje, že mezi jejich pokojnějšími souvěrci se už dlouho šíří vlna nevole a pobouření. Pokud se ale Irák vyhne velkému střetu mezi dvěma velkými náboženskými skupinami, bude muset prozatímní vláda šíitům značně ustoupit. Příležitostí je rychlé uspořádání přímých všeobecných voleb.

Bojem před prezidentskými volbami v sousedním Německu, se zabývá dnešní rakouský deník Der Standard.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cituje z něho vídeňská zpravodajka Radiožurnálu Marie Woodhamsová.

Pozornost zahraničních médií míří tento týden i do vesmíru. V americkém listu Washington Post čteme, že vědci si už dávno všimli, že na Marsu jsou známky svědčící o dlouhodobé vodní erozi. Stejně dobře známé jsou ledové čepičky na pólech sousední planety, ale bodem obratu je důkaz, že velká část Marsu, který je dnes nehostinnou pouští, byla pokryta kapalnou vodou. Americká sonda Opportunity a její dvojče Spirit, který zkoumá skalnatou planinu na opačné straně planety, měly především zjistit, zda voda na Marsu byla dostatečně dlouho, aby v~ní mohl vzniknout život.

Odpověď na tuto otázku přinese podle amerického úřadu pro letectví a vesmír pravděpodobně až další kosmická výprava. Přístroje na současných sondách jsou určeny k analýze hornin a nikoli ke hledání zkamenělin nebo chemických sloučenin obsahujících uhlík, které by prokázaly existenci života. Odborníci původně předpokládali, že americké roboty budou povrch Marsu zkoumat asi 90 dní. Oba zatím pracují dobře a NASA nevidí důvod, proč by nemohly v práci pokračovat devět měsíců nebo i déle.

Marie Woodhamsová, Barbora Kroužková, Jan Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme