Světové deníky o krizi britské vlády

Zahraniční deníky píší o vítězství Johna Kerryho v primárních volbách v USA, o tom, že britská vláda je v krizi a Francouzi prý podporují čínský režim.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Demokratický senátor John Kerry včera vyhrál primární prezidentské volby v New Hampshiru, informuje zámořský deník Washington Post. Původní favorit demokratické strany, Vermonťan Howard Dean tak skončil až jako druhý. Šlo o první primární volby demokratické strany, příští úterý se uskuteční další kola na mnoha místech USA. V republikánských primárních volbách zvítězil hladce stávající prezident George Bush, který nenašel protivníka, dodává Washington Post.

Podle australského deníku Australian teď ale bude mít budoucí demokratický kandidát na prezidenta co vysvětlovat. Demokraté si o něm myslí, že je příliš konzervativní, republikáni ho zase podezírají z liberality. Kerry sám mění každou chvíli názor. Voliči ani kolegové demokrati Kerrymu stále nemůžou zapomenout aféru z roku 1991. Tehdy se senátor nemohl rozhodnout, zda bude hlasovat pro či proti válce v Perském zálivu. Nakonec se rozhodl proti a dnes vysvětluje: Chtěl jsem Saddáma dostat z Iráku, ale vzpomínka na Vietnam mi to nedovolila.

Jenže případ s válkou v Perském zálivu není jediný. Politici bývají raději ofenzivní. Pokud musí vysvětlovat každou druhou repliku, je něco v nepořádku. Celé to zhoršuje ještě typický demokratický přístup. Dva soupeřící demokratičtí kandidáti k sobě bývají až příliš shovívaví. Takže Kerryho kroky vedle stejně nikdo nekritizuje, dodává deník Australian.

Krizi britské vlády se věnuje švédský deník Dagens Nyheter. Nejen případ sebevraždy zbrojního experta Kellyho, který se bude dnes projednávat, Blairovi přitížil. Jako každý vysoce postavený politik, i britský premiér Blair občas hraje nebezpečnou hru. Ale je také ochoten za ní platit. Nejlépe je to vidět na situaci okolo války v Iráku.

Protesty tehdy organizovali nejen občané, ale i Blairovy političtí kolegové. Tony Blair se však nedal svést z cesty, myslí si list. Díky tomu ale teď čelí největší vládní krizi za dobu svého mandátu. Blairovy političtí protivníci ho nepravdivě obviňují, ale veřejné mínění se zatím nenechalo zmást. Kritici vlády mají přesto ještě hodně trumfů v rukávu, upozorňuje švédský Dagens Nyheter.

Podobný názor má i berlínský deník Die Welt. Pro premiéra, který vstupoval do vlády s přesilou stojednašedesáti poslanců v parlamentu, musí být současná situace těžká. Blairovi totiž hrozí útok z vlastních řad. Blairovo politické charisma je definitvně pryč. Může za to hlavně aféra David Kelly a jen tak tak vyhraný boj o vysokoškolské poplatky. Jestli vláda přežije tento týden, není nic vyhráno. Pro mnoho lidí se totiž Blair stal nepřijatelným, myslí si Die Welt.

V souvislosti s návštěvou čínského prezidenta Chu Jintao ve Francii, píše tamní deník Le Monde o dvojím gestu francouzské vlády. Francouzský prezident Chirac totiž vyjádřil podporu komunistickému pekingskému režimu. Přímo se tak postavil proti taiwanským separatistickým tendencím. Nedlouho poté ministr zahraničí Dominique de Villepin požadoval v Bruselu zrušení embarga na zbraně do Číny. Embargo bylo na Peking uvaleno po tisícovém masakru na čínském náměstí Tian Men. Ekonomický podtext chování francouzské vlády je evidentní. Čiší z něj zájmy francouzského průmyslu, poznamenává deník Le Monde.

Jan Šmíd, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme