Světové deníky o nové Bushově strategii pro Irák

Pozornost světových médií je, i v souvislosti s nedávnou popravou Saddáma Husajna, upřena na další vývoj v Iráku. Hlavní důraz je kladen na perspektivu dalšího směřování země, kterou už delší dobu zmítá násilí. Hlavní roli v regionu teď hrají Spojené státy a americký prezident George Bush už avizoval, že do několika dní zveřejní novou strategii pro Irák. Jaká bude a jaká vůbec může být, o to se už teď zajímají světové deníky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

"Bush připravuje Kongres na bitvu o Irák. Nebude to mít jednoduché. Demokraty ovládaný Kongres se pevně sešikoval proti očekávanému a bezpochyby kontroverznímu rozhodnutí vyslat do Iráku více vojáků," píše britský Independent. "Opozice proti tomuto kroku je v Kongresu silná, dokonce i mezi republikány," myslí si deník The Independent.

Německý týdeník Spiegel si v souvislosti s aktivitou Spojených států v konfliktu v Iráku všímá jiného aspektu, a to postoje americké administrativy k iráckým uprchlíkům. "Po americké vojenské invazi do Iráku se bezpečnostní situace v této zemi stále zhoršuje, z tisíců Iráčanů se každý den stávají uprchlíci. Ovšem do Spojených států mají bránu téměř zavřenou," naráží list na striktní limity americké administrativy, které platí pro irácké uprchlíky, žádající o azyl v USA.

"Tento rok plánuje Bushova administrativa povolit azyl pouze pěti stovkám Iráčanů, což je naprosto bezvýznamný zlomek z desítek tisíc lidí, kteří každý měsíc žádají USA o azyl," píše Spiegel. "Ministerstvo zahraničí utratilo v roce 2006 za uprchlíky v Iráku a okolních zemích 35 miliónů dolarů, na válečné výdaje jde průměrně 8 miliard měsíčně," konstatuje německý list.

S nedostatečnou pomocí pro uprchlíky se potýká i Organizace spojených národů. "Její úředníci si stěžují, že na uprchlické programy chybí peníze. Například rozpočet pro Sýrii činil v loňském roce 700 tisíc dolarů, což je méně než jeden dolar na každého iráckého uprchlíka. V současné době žijí na 2 miliony Iráčanů mimo svou zemi," poznamenává německý týdeník Spiegel.

Pojďme do Evropy. Počet členských států Evropské unie se od začátku roku zvýšil o dva nové členy, Rumunsko a Bulharsko a "velký rok" letos čeká Německo. To předsedá Evropské unii i skupině G8. Co o tom soudí německý tisk?

Například deník Frankfurter Allgemeine Zeitung ve svém komentáři napsal: "Angela Merkelová se ocitá na velkém jevišti. Všichni jsou zvědaví, jak Německo povede svá předsednictví v Evropské unii a ve skupině osmi nejvyspělejších států - od Německa se hodně očekává. Přesněji řečeno, přehnaná očekávání nemají samotní Němci, spíše sousední vlády. Tato víra ve vůdčí schopnosti Německa a jeho tvořivou sílu je nepochybně lichotivá. Ovšem očekávání se mohou rázem stát velkou zátěží," varuje deník, který v nadcházejících předsednictvích vidí především velký úkol pro vyjednávací schopnosti kancléřky Merkelové.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme