Světové deníky o odstoupení Deana

Zahraniční deníky dnes píší o odstoupení demokratického kandidáta na úřad amerického prezidenta Howarda Deana, o tom, že baskická ETA skládá zbraně v Katalánii. Také tvrdí, že debata o školném na Slovensku ohrožuje akademickou půdu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Na začátku všeho stála velká odvaha. To když vermontský lékař Howard Dean vstoupil do boje o prezidentské křeslo, píše dnes deník New York Times. Hlavním bodem jeho programu se stal nesouhlas s Bushovým válečným tažením v Iráku. Ještě nikdy ale nebyla demokratická strana tak rozdělena v názorech na jednoho kandidáta. A tak přišlo, co přijít muselo - porážka. Do prvních primárek v Iowě vrazil Dean přes čtyřicet milionů dolarů. Lidé ale nebyli zvědaví na protiválečné řeči. Deanovi navíc přitížil jeho neústupný bručounský styl na pódiu. Zvítězit nemohl.

Zato ale přinesl do předvolební kampaně rovnou páteř. To dokázal i při svém odstoupení. Nebylo hořké, vyčítavé. Howard Dean požádal své spolupracovníky, aby nadále pracovali pro demokratické kandidáty. Stranu pak vyzval k větší soudržnosti, jedině tak má možnost vyhrát nad Bushem. Dean, původně považovaný za jasného favorita, si tedy voliče získat nedokázal. Přesto přinesl mnoho inovací, které teď budou demokratickou kampaň provázet. Možná se uplatní i jako funkcionář strany, dodává deník New York Times.

Rozhodnutí baskické separatistické skupiny ETA odložit zbraně jen v regionu Katalánie vyvolalo mezi španělskou veřejností pobouření. I lokální katalánský list Avui není se situací spokojen. Rozhodnutí ETY vyvolalo politickou bouři, píše. Takový vývoj událostí nemůže potěšit nikoho, ani nás. ETA nastražila politickou bombu, tvrdí katalánský Avui.

Souhlasí s ním i celostátní El Mundo. ETA rozehrála politickou hru. Používání zbraní a násilí totiž nevedlo nikam, a tak je to jediná šance, jak dosáhnout vítězství, myslí si deník. ETA je v poslední době hodně slabá. Proto se rozhodla jít na věc chytře. Použila tak úspěšnou strategii, která ale bude možná pro organizaci smrtelná. El Mundo také kritizuje regionální politiky, členy levého křídla Republikánů. Ti příměří se separatisty vyjednali. ETA využila jejich politické slabosti a naprosté absence morálky, dodává španělský list.

Na rohu ulice vrah o morálce káže, zpívá v jedné ze svých písní Karel Kryl. A tak to podle slovenského listu Sme chodí i na Slovensku. S pohrdáním morálkou se setkáváme už i na akademické půdě. Jde o problém placení školného na vysokých školách, který už několik týdnů hýbe tamní politikou. Nejagresivnějším oponentem školného je strana Smer. Jak už to ale bývá, ryba smrdí od hlavy. Členem Smeru je rektor banskobystrické univerzity, který protizákonně vybíral od studentů školné.

Ani ostatní slovenští rektoři nemají čistý štít. Mluví o tom, jak jsou poplatky nemorální, ale přitom obcházejí zákon, kde mohou. Jejich společnosti s ručením omezeným a různé vzdělávací instituce jen tahají ze studentů peníze. Ale ani studentské rady nejsou bez viny, pokračuje ve své kritice list. Zastupují totiž zájmy těch několika šťastných, kteří školné platit nemusí. Je na čase, aby se postavili nejen za všechny studenty, ale za všechny mladé lidi - ty, kteří chtěli studovat, ale nezbyla na ně kapacita nebo mají prázdno v peněžence.

Jestli ale budou slovenští politici a akademici dál strkat hlavu do písku, už tak malá úcta ke vzdělání utrpí ještě víc. A pak už nám budou stačit jen ty montážní haly automobilek. Naši absloventi stejně nic víc umět nebudou, ostře vystupuje slovenský deník Sme.

Robert Mikoláš, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme