Světové deníky o popravě dalších dvou předáků Saddámova režimu

Vývoj v Iráku, regionální summit na Filipínách a cesta šéfky americké diplomacie na Blízký východ, konkrétně do Egypta - to jsou témata, kterým se věnuje dnešní výběr ze zahraničního tisku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Prvním stránkám všech zahraničních listů dnes vévodí zpráva o popravě dalších dvou předáků Saddámova režimu. Co píšou v této souvislosti deníky ve světě?

Reakcím, které popravy vyvolaly v názorově rozděleném Iráku, se věnuje americký deník Washington Post. "V mnoha částech Iráku byly popravy novým zdrojem pro vlny zloby nebo naopak bujarého veselí a oslav. Málikího vláda se proto velice snažila, aby se neopakovalo chaotické divadlo, které doprovázelo Husajnovu popravu před čtrnácti dny, kdy vyšlo najevo, že svědek popravy Saddáma před smrtí urážel. Irák je ovšem stále názorově rozdělen, proto šíité nové popravy oslavovali, sunnité ulevovali svému srdci prohlášeními o jejich nelegálním průběhu," připomíná Washington Post.

Úvahy o rozdělení arabského světa ve svém komentáři rozvíjí francouzský Le Monde. "Tato teze může být popřena jinou a jednotnou vlnou emocí a podpory, které se dostalo od většinově sunnitského arabského světa šíitské libanonské vládě," připouští list. Bylo to v létě 2006, kdy se bojovníci Hizballáhu postavili izraelské armádě. "Tato empatie, jistě dlouhodobě zakotvená, byla řízena nepřátelstvím k židovskému státu a Americe. Jenže spojující hizballáhovská horečka opadla velmi brzy po ukončení libanonsko-izraelského konfliktu," konstatuje Le Monde.

Filipíny hostí nejvyšší přestavitele zemí východní Asie a Tichomoří. Jaký význam summitu novináři v zahraničí připisují?

Světové listy připomínají dohodu, kterou včera podepsalo šestnáct zemí regionu - jejím cílem je snížit energetickou závislost zemí na ropě z Blízkého Východu a snížit emise skleníkových plynů. Deník International Herald Tribune se ale v této souvislosti zamýšlí nad tím, jaký důsledek bude mít asijské sbližování na postavení Evropy a především Spojených států v oblasti.

"V seznamu zemí účastnících se série schůzek během summitu na Filipínách je jedna, jejíž nepřítomnosti si všimne snad každý. Jedná se o Spojené státy americké. Poslední setkání zemí jihovýchodní Asie a jejich sousedů z oblasti - Austrálie, Indie a Nového Zélandu - jasně ukázala, jak zájmy Ameriky na Blízkém východě podkopaly její roli ve východní Asii. Tam by přitom mnozí přivítali více vlivu ze strany Spojených států, který by vyrovnal rostoucí význam Číny."

"Filipínský summit jasně ukázal", pokračuje dále list " jak moc je pro Evropu i Ameriku důležité uzavřít nyní pozastavená jednání o světovém obchodě - tedy pokud nechtějí být ve východní Asii ještě více znevýhodněny. Jednání Světové obchodní organizace musí nutně uspět. Pokud ne, východní Asie bude v daleko lepší pozici a v tomto případě bude role Západu v tomto regionu nadále podkopávána," domnívá se International Herald Tribune.

Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová pokačuje ve své blízkovýchodní misi. Riceová přijela do regionu hlavně kvůli setkání se zástupci Izraele a palestinské autonomie. Americký list New York Times ale obrací pozornost na Egypt, kam zamířila včera. Co píše?

"Riceová v Egyptě mluví mírně a vyhýbá se jakýmkoliv výzvám k demokracii", komentuje americký list. "Spojené Státy čelí chaosu v Iráku, vzrůstajícímu vlivu Íránu a prohloubení izraelsko-palestinského konfliktu. Je proto jasné, že Washington zvolí za svou prioritu stabilitu a nikoliv demokracii. Jenže sázka na stabilitu je příliš komplikovaná a nebezpečná v oblasti tak křehké, jakou Blízký východ je. Zájmy jsou tu definovány náboženstvím, geografií, geopolitikou a politickým oportunismem a není naprosto jisté, že staronový přístup tu bude fungovat, varuje New York Times.

Dokládá také nepopularitu Spojených států v oblasti: "Mnohé vlády se domnívají, že podpora Washingtonu stačí k tomu, aby byla jejich legitimnost v očích veřejnosti podkopána." A nakonec se list ještě vrací k Egyptu. "Za poslední roky se změnila také dynamika regionu, a není nadále jisté, zda Egypt v roce 2007 bude moci vyvíjet stejný vliv, jaký měl v dobách, kdy byl považován za politické a kulturní centrum arabského světa. Egypt selhal a neuklidnil boje mezi palestinskými frakcemi a nepodařilo se mu ani vyjednat propuštění palestinských vojáků výměnou za izraelského vojáka drženého palestinskými ozbrojenci," uzavírá list New York Times.

Jana Samková, David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme