Světové deníky o ptačí chřipce

Zahraniční tisk se zabývá ptačí chřipkou, která se údajně šíří. Podle Rakušanů je zase Evropa v hluboké krizi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Za 100 dní dojde k historickému rozšíření Evropské unie o 10 zemí. Při této příležitosti zveřejnil rakouský deník Die Presse zajímavé výsledky sociologického průzkumu. Z nich vyšlo najevo jedno: Rakušané se domnívají, že je Evropa v hluboké krizi.

Krach jednání o evropské ústavě a ústupky týkající se německého a francouzského deficitu to jsou záležitosti, které rakouským občanům nejvíce leží v žaludku. Více než polovina dotázaných se také domnívá, že menší členské země Evropské unie budou mít v budoucnu stále slabší pozici. Země jako Francie nebo Velká Británie naopak posílí své postavení.

Negativně hodnotí Rakušané také rozšíření Unie, píše Die Presse. Skepse vůči kandidátským zemím z východní Evropy je velká. Čtyřicet procent dotázaných považuje rozšíření za chybu. Téměř polovina pak vidí toto rozhodnutí jako částečně špatné.

Rakouští obyvatelé nevěří ani tomu, že je Unie schopna svým členům přinést více prospěchu než nevýhod. Životní úroveň rozhodně nebude vzrůstat rovnoměrně. Průzkum jednoznačně ukázal pochmurný obraz evropské budoucnosti, uzavírá přehled skeptických názorů rakouský list Die Presse.

Deník New York Times se zamýšlí nad tím, jaký je rozdíl mezi situací v Iráku a tím, jak jí popsal George Bush v Poselství o stavu Unie. Připomíná přitom, že na řadu ostatních hrozeb americký prezident ve své řeči zapomněl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pokračuje washingtonský zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina.

Ptačí chřipka je stálou hrozbou pro země jihovýchodní Asie. Tématu se dnes věnuje čínský deník People´s Daily. Zákeřná nemoc se nepřenáší jen prostřednictvím nakažených kuřat, zjistili vědci v Hong Kongu. Nedávno nalezli nebezpečný virus také v krvi sokola stěhovavého. Farmáři proto ihned zpřísnili monitoring bezpečnostních opatření na kuřecích farmách a zahájili sledování také divokých ptáků.

Mrtvý sokol byl nalezen na mořském pobřeží, příčina jeho úmrtí se zkoumá. Lidské zdraví však v tomto případě není ohroženo, cituje odborníky čínský deník. Ptačí chřipka už stála asijský region několik životů. Dosud se odborníci domnívali, že se virus vyskytuje pouze v kuřatech. Populace sokola stěhovavého je však v jižní a jihovýchodní Asii velice nízká, v tomto ročním období nedosahuje ani padesáti kusů, připomíná čínský deník People´s Daily.

Miroslav Konvalina, Petra Lazáková, Eliška Pastuszková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme