Světové deníky o rekordní pomoci jihovýchodní Asii

Deník New York Times se zamýšlí nad tím, jakým způsobem se podaří rekordní prostředky pro Asii dostat až k lidem postiženým katastrofou. List zmiňuje 350 miliónový příslib ze Spojených států, 500 miliónový z Japonska a 180 miliónový z Norska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Obavy neworských Timesů zaznamenal náš americký zpravodaj Miroslav Konvalina.

Přehrát

00:00 / 00:00

Miroslav Konvalina cituje z amerického tisku

Švédsko prožívá národní katastrofu. Vlny Tsunami pohřbily nejméně 80 Švédů a další stovky se pohřešují. Tamnímu deníku Aftonbladet se mimo jiné nelíbí, jak vláda přistupuje k pomoci postiženým oblastem. Plánování humanitární pomoci věci spíš zhoršuje, myslí si list. Vláda opakuje stejné chyby, jaké udělala při estonské katastrofě v devadesátém čtvrtém, rozčiluje se Aftonbladet. Naráží tak na nehodu trajektu v Baltském moři, při níž zahynulo 850 pasažérů. Švédská vláda by se měla konečně naučit, jak zvládat krizové situace, nabádá deník.

Podobný názor má i kodaňský list Berlingske Tidende. Dánská vláda sice slíbila, že přezkoumá, jak se vypořádala s asijskou katastrofou. Její reakce ale přesto nebyly dost rychlé. Způsob, jakým ministr zahraničí komunikoval s veřejností, navíc neodpovídal vážnosti situace, upozorňuje deník.

Bezpečnostní situace v Iráku se dál zhoršuje, píše saúdskoarabský list Arab News. Po útoku na bagdádského guvernéra Hajdarího mnoho Iráčanů doufá, že pravdu má Jack Straw. Britský ministr zahraničí totiž tvrdí, že časté útoky povstalců značí jejich zoufalství nad blížícími se volbami. Šéf tajné služby generál Šahvaní ale oponuje: povstalců je teď na dvě stě tisíc. To znamená, že přečíslili i americkou armádu v Iráku. Přestože mnoho povstalců zahynulo při obléhání Fallúdži, teď se jejich počet zdvojnásobil. Vypadá to, že Irák se ocitl uprostřed války, upozorňuje list.

Je jasné, že zpola vytrénovaná irácká národní garda se nemůže povstalcům postavit. Podle některých zpráv má velmi chabou morálku. Mezi novopečené irácké vojáky se prý infiltrovali vzbouřenci, kteří se je snaží přetáhnout na svou stranu. Jedinou možností je tak tlačit na uskutečnění voleb v termínu. Jack Straw měl nakonec pravdu. Jakýkoliv volební úspěch pro vzbouřence znamená prohrát klíčovou bitvu, upozorňují Arab News.

Hodně se toho může ve volbách, třicátého ledna, pokazit, myslí si americký deník New York Times. Jednou z nejhorších předpovědí je, že pokud dvě největší šíitské strany vyhrají, začnou plnit rozkazy íránských radikálních ajatolláhů. To by vedlo k nastolení šíitské teokracie v Iráku. Šíitské strany s Íránem dlouhodobě spolupracují. A po volbách budou podporu Teheránu potřebovat dvojnásob. Jak být nezávislý, když je na severu země početná sunitská opozice? Šíitská většina tak musí získat podporu Sunitů. Nebo první svobodné irácké volby nedopadnou dobře, dodávají New York Times.

Slovenská televize stáhla z vysílání pořad o životě Ježíše v reakci na protest katolické církve. Informuje o tom slovenský deník Sme. Pořad, který se měl vysílat třiadvacátého prosince podle jejích představitelů podává o katolické víře dezinformace. Kdybychom přijali takový způsob myšlení, pak by jakékoliv vědecké bádání bylo nemožné. Je nepřijatelné, aby tak uvažovala slovenská televize, která je placená z peněz daňových poplatníků, komentují noviny.

To, co se církvi nezdařilo například při vysílání pořadu Tajná inkvizice, tak s úspěchem provozuje teď. Jedna z nejvlivnějších institucí na Slovensku přímo ohrožuje svobodu projevu. Chce umlčet nejen pravdu o své inkviziční minulosti, ale i odlišné názory na Ježíše Krista. Rozhodnutí úzké skupiny lidí, jejichž jména vyvolávají otazníky v souvislosti s minulým režimem, se vydává za názor většiny. Kdyby Ježíš znovu přišel na svět, měl by s praktikami církve hodně práce, píše se v deníku Sme.

Martin Hromádka, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme