Světové deníky o romském rabování

Izraelský internetový server Debka připomíná včerejšek jako nejkrvavější den v Iráku od pádu diktátora Saddáma Husajna. Ve chvíli, kdy se šíité řadili před nemocnicemi, aby darovali krev, se v ulicích otřesených iráckých měst šířila slova dvou velkých autorit: Americký prezident George Bush jako obvykle zopakoval, že Američané jsou silní a nevzdají se, a dodal, že asi dvě třetiny vůdců teroristické sítě Al-Kajdá byly zabity a zajatci se nevyhnou spravedlnosti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Komentátor ihned dodává, že takové prohlášení nezní příliš věrohodně, protože koordinované výbuchy se určitě připravovaly tři nebo čtyři měsíce.

Pachatelem musela být vycvičená jednotka složená z dvou až tří set velitelů, zpravodajců a logistických expertů, kteří měli k dispozici spoustu zbraní, munice, výbušnin, granátů, raket, vozidel a samozřejmě i peněz. Druhou autoritou, která oslovila zdrcené Iráčany, byl šíitský vůdce ajatolláh Alí al-Sistání, který ihned obvinil Američany, že nedokázali zajistit irácké hranice a vybavit domácí ozbrojené síly vším, co potřebují.

Saúdský deník Arab News píše: Řada rozzuřených šíitů se opravdu obrátila proti americké armádě, která podle nich nedokázala zajistit jejich bezpečnost.

Členové irácké vládní rady jmenované Američany se okamžitě pokusili předejít jakýmkoli sektářským různicím. Před novináře společně předstoupili šíitští, sunnitští i kurdští členové rady a vyzvali Iráčany, aby zachovali jednotu a vzali nepřátelům jakoukoli příležitost šířit zlo v celém národě.

První den pravdy - tak mluví belgický list Le Soir o dnešním pokračování soudu se zřejmě nejproslulejším zločincem celého království pedofilem Marcem Dutrouxem. Podle deníku jde totiž o klíčový den procesu, ve kterém se bývalý elektrikář zpovídá z toho, že měl unést, věznit a zneužívat šest dívek - čtyři z nich to nepřežily.

Romské rabování ustalo a policie i vojsko zasáhly, píší slovenští politici Peter Tatár a Peter Zajac v bratislavském listu Sme. Určitě proběhnou soudní procesy a přísnější postih čeká i lichváře. Vláda chce vytvořit o něco lepší podmínky, které by zmírnily situaci Romů. Stala se však řada chyb, za které nechce nikdo převzít odpovědnost, a základní otázka zůstává.

Všechny polistopadové vlády přistupovaly ke romskému problému kampaňovitě a jen ve chvíli, kdy problém propukl naplno. Jeho formy však eskalují: včera se kradly brambory, dnes přišlo na řadu rabování a co bude zítra? Pokud se romský problém nebude řešit systémově a komplexně, bude tu brzy rozdělená společnost, kde jedna část bude žít v Evropské unii a druhá v jižní Americe nebo v Africe.

V současné Dzurindově vládě si horký brambor nejdříve přehazovali vicepremiér Csáky a ministr kultury Chmel a ve vládě nejsou dodnes jasně rozdělené kompetence. Přitom jde o problém celé veřejné správy - věci se musí chopit lidé ze sociální péče, školství, kultury, zdravotnictví, ale i z regionů. Dodnes není jasné, kam proudí peníze Evropské unie a slovenské vlády, upozorňuje deník SME.

Komentátor listu Národná obroda vítá inormaci, že korejská automobilka Hyundai se rozhodla umístit novou továrnu na Slovensku. Je to svědectví, že už je to normální země, kam se vyplatí investovat. Donedávna ji investoři obloukem obcházeli, protože je děsila nevypočitatelná vnitřní i zahraniční politika, znásilňování práva a privatizace jen pro vyvolené.

Je to úspěch této vlády a na věci nic nemění ani fakt, že občané ji mají často chuť nakopnout. Nejde totiž jen o tu či onu investici, ale o změnu postoje. Slovensko se stává zemí, kterou ekonomický svět začíná brát vážně. Léta, kdy to tak nebylo, však už lidem nikdo nevrátí.

Pavla Kvapilová, Jan Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme