Světové deníky o rozhodnutí izraelského kabinetu

Zahraniční noviny se dnes zabývají reakcemi na rozhodnutí izraelského kabinetu přijmout mírový plán a také polskou rolí v Iráku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Světové deníky přinášejí první reakce na schválení mírového plánu, tzv. "cestovní mapy" Izraelem. Pouze silné americké intervence jsou jedinou šancí pro mír mezi Izraelem a Palestinou, domnívá se International Herald Tribune. Ale ani beze změn v politickém vedení Palestiny by mírový proces nebyl úspěšný. Bush navíc není stejným prezidentem, jakým byl za začátku svého funkčního období, dodává list. Bush vsadil svoji politickou kariéru na dosažení míru na Blízkém východě. Rozhodl se přinést regionu demokracii a prosperitu.

Je jasné, že bez vyřešení izraelsko-palestinského problému by tento cíl splněn nebyl. Ale na této otázce si už vylámal zuby nejeden politik, konstatuje International Herald Tribune. Největším problémem mírového plánu zůstává terorismus. Palestinský premiér Mahmoud Abbas je slabý a nepopulární a je pod vlivem hnutí Hamas, které se podílí na sebevražedných atentátech v Izraeli. Evropa "cestovní plán" podporuje, ale sama nepodnikne nic, dokud jí Spojené státy neukážou cestu, domnívá se International Herald Tribune a uzavírá: Před dvěma lety nebyl Bush připraven podniknout silné kroky. Ale nyní se podmínky změnily a přišel čas velkých vizí, mnohem riskantnějších než kdykoliv předtím. Doufejme, že budou úspěšné, píše International Herald Tribune.

Izraelský deník Haarec nazývá včerejší souhlas kabinetu s mírovým plánem "významným krokem". Cestovní plán je šancí pro obnovu bezpečnostní spolupráce a potlačení teroristických útoků a zaručuje vznik samostatného palestinského státu. Navržený plán není bezchybný, poznamenává izraelský deník, nabízí však možnost uniknout z kruhu násilí a vrátit se na cestu mírového řešení problému. Premiér Šaron bohužel nepopisuje "cestovní plán" jako možnost obnovení dialogu s palestinskou vládou. Vyjadřuje se o něm jako nutném kroku k řešení bezpečnostní krize a bojem proti hospodářské recesi. Zdá se, že Šaron doporučil vládě schválit cestovní mapu jenom proto, že se bál ochlazení izraelsko-amerických vztahů, poznamenává izraelský list Haarec.

Americký deník The Washington Post oceňuje přijetí mírového plánu Izraelem, zároveň však poznamenává, že byl přijat pouze těsnou většinou. Cestovní plán byl schválen poměrem 12 ku 7, což je pouze o jeden hlas více než bylo minimum nutné k jeho přijetí. To může způsobit v budocnu problémy při provádění mírového plánu nebo také celý plán odsoudit k záhubě, soudí Washington Post a dodává: Izraelští a palestinští politici se v nejbližší době setkají. Diskuze pod taktovkou Spojených států proběhnou příští měsíc v Egyptě nebo Jordánsku, tolik z amerického deník The Washington Post.

Aby Polsko nebylo v Iráku bráno jako okupační mocnost, musí ve své zóně odpovědnosti pomoci obyčejným lidem. Myslí si to komentátor polského týdeníku Politika. Z článku nadepsaného "Operace civilista" cituje varšavský zpravodaj Radiožurnálu Pavel Novák.

Nebudeme okupanty - připomíná komentátor týdeníku Politika Marek Ostrowski slova bývalého ministra zahraničí Wladyslawa Bartoszewského. Ihned však dodává, že samotné přesvědčení o tom nestačí. Připomíná, že ani právníci nedokázali najít jiné označení - než okupace - pro přítomnost cizích vojsk na území zbaveném místní vlády. O tom, zda to bude okupace, nebo ne rozhodne názor a nálada místních obyvatel a nikoli záměry mocností, nebo právnický výklad termínů. Nedá se zaručit, že příjezd vojáků se samopaly, který bude nutný pro udržení práva a pořádku, přijmou místní - hlavně náboženští vůdci s nadšením. Píše se v komentáři týdeníku Politika. Proto musí Polsko ve svém sektoru velmi jasně ukázat, že jeho jediným cílem je pomoci při obnově Iráku. Píše komentátor Marek Ostrowski a vyzývá vládu ve Varšavě, aby tento cíl demonstrovala lidu Iráku nejen vojenskou, ale i civilní přítomností v zóně svěřené do polské správy.

Zuzana Boleslavová, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme