Světové deníky o ruském ovlivňování osudu Kypru

zahraniční noviy se zabývají tím, proč se Američané nemohou stáhnout z Iráku, tím, jak Rusko ovlivňuje osud rozděleného Kypru, a všímají si toho, že Slováci v současnosti míří hlavně do Ostravy. Proč? Za svými hokejisty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Bývalý americký ministr obrany James Schlesinger se v článku pro deník Wall Street Journal pokusil vysvětlit, proč se Američané tak angažují na Blízkém Východě a co je v Iráku v sázce. Čtenáře přitom upozornil, že Usáma bin Ládin ve svém vyhlášení války Američanům připomněl, jak se před lety museli potupně stáhnout ze somálského Mogadiša, když byl jejich zabitý voják vláčen ulicemi města.

Usáma také napsal, že když lidé uvidí silného a slabého koně, budou přirozeně tíhnout k tomu silnějšímu. Bývalý americký politik k tomu dodává, že Spojené státy nyní musí dokázat, že tím slabým koněm nejsou. Zároveň jim ale vytkl, že se v Iráku za celý rok nepodařilo vybudovat účinné domácí bezpečnostní síly, které by mohly udržet u moci domácí vládu.

Americká invaze do Iráku je podle autora článku osudová nejen pro tamní národ, ale pro celý Blízký Východ a pro zahraniční politiku Spojených států. Spojenecké síly a irácká vláda jsou nyní pod tlakem organizovaných útoků, ale Iráčané by si měli uvědomit, že teroristé chtějí vyvolat občanskou válku, na kterou by doplatili především oni sami.

K rozhořčeným i zklamaným reakcím evropského tisku nad zmařeným sjednocením Kypru se připojil i ruský deník Moscow Times, který se soustředil na podivnou roli Moskvy. Rusko minulý týden překvapilo svět vetováním rezoluce Rady bezpečnosti, která by po spojení ostrova zaručila bezpečnost jeho řeckých i tureckých občanům.

Vůdci kyperských Řeků podporovaní z Athén vyzývali voliče, aby spojení ostrova odmítli, což se jim podařilo, a souhlas kyperských Turků byl proto marný. Řečtí politici se ale před referendem obávali, že by rezoluce Rady bezpečnosti mohla pomoci ke kladnému výsledku referenda, a požádali Rusko, aby jí zabránilo uplatněním svého veta.

Kyperští Řekové byli přesvědčeni, že mírový plán pro Kypr příliš nahrává Turkům, a nyní budou za svůj negativní postoj potrestáni odepřením zahraniční pomoci. Komentátor listu Moscow Times dodává, že je to řecký problém, řecká hra a řecké rozhodnutí. Otázka je, proč se do toho plete Rusko.

Odpověď je přirozená - Řecko bude asi jako jediný člen NATO i nadále kupovat ruské zbraně. V posledních deseti letech si bohatí Rusové uložili miliardy dolarů v bankách a krycích firmách, které jsou registrovány na Kypru. Výsledkem je, že Řekové mohou přimět ruskou zahraniční politiku, aby sloužila jejich zájmům.

"Kouření zabíjí" - černé na bílém - to je titulek článku, ve kterém dnes belgický list Le Soir rozebírá účinek velkých varovných nápisů na krabičkách cigaret. Podle belgického zákona zabírají tyto slogany od loňského podzimu 45 procent procent jedné a 65 procent druhé strany krabičky.

"Hlavní město Slovenska? Od soboty jednoznačne Ostrava." Tak zní titulek článku ve slovenském listu SME, který komentuje dosavadní průběh hokejového šampionátu v České republice. Jak deník píše, v Ostravě mají největší zastoupení fanoušci ze Slovenska, hneď po nich ale nečekaně následují Dánové, kterých přijelo sledovat souboje v základní skupině na 3000.

LIST dále prorokuje, že největší mela vypukne při zápase Slovensko - Finsko, protože seveřani za Slováky, co se hlučnosti týče, vůbec nezaostávají. Autor článku v této souvislosti připomíná, že o zabezpečení zdravotní pomoci se v Ostravě stará 95 osob ve dvou směnách. Na každý zápas je připraveno deset záchranářů Červeného kříže, odbornou pomoc zajišťují i dva lékáři, minimálně jedna zdravotní sestra a RTG laborant. Pro případ nutnosti jsou v ČEZ Aréně i dva řidiči sanitek vítkovické Nemocnice blahoslavené Marie Antoníny a posádka sanitky Zdravotnické záchranné služby, píše dnešní SME.

Robert Mikoláš, Jan Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme