Světové deníky o supervolebním roku na Slovensku

Co dnes píší noviny v zahraničí? O sondě na Marsu, supervolebním roku na Slovensku a také si všímají toho, že arabské ženy nesmějí sportovat ve školách. Další zajímavostí je to, že Belgičani příliš neposílají přes mobil obrázky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Slovensko vstupuje do roku voleb. Píše to tamní deník Sme. V roce 2004 se u našich východních sousedů totiž uskuteční troje volby: do Evropského parlamentu, prezidentské a opozicí a odboráři inicované referendum o předčasných volbách. Většina dosavadních pokusů o referendum na Slovensku byla pouze manipulativní zástěrkou. Jde jen o mobilizaci voličů jedné strany, které se sveze třeba na protiprivatizační hysterii. V poslední době se ale stalo vítaným politickým prostředkem.

Letošní referendum o předčasných volbách bude opět ukázkou politické manipulace a nekorektnosti opozice a odborářů. Nečestné chování odborářů přitom bije do očí. Slovensko má, jako jedna z mála evropských zemí, fungující tripartitní systém zakotvený v zákoně. Odboráři mají tudíž výsadní postavení. Jim se ale nelíbí vládní reformy. A tak si místo dialogu a vyjednávání chtějí odboráři dosadit nějakého povolnějšího partnera.

Podobně je na tom i opozice té se také nelíbí poslední reformy. Opoziční politici ale mají půdu jako stvořenou pro vyjednávání o nových zákonech parlament. Tam ale zcela selhali. A tak je vyhlašování referend a předčasných voleb jen snahou zakrýt vlastní politickou nemohoucnost. Píše se v dnešním vydání slovenského deníku Sme.

Co pohání touhu po objevování? Není to altruismus, zvědavost, není to dokonce ani zisk. Hlavním motorem je soutěžení, píše americký deník New York Times. Ať už se snažíme o hledání nového léku, odkrytí genetického kódu či o let na Mars, vždy nám jde o jediné o osobní slávu nebo národní prestiž. A pro to jsme ochotni obětovat vše, co máme. Století vesmírných objevů začali Rusové vysláním svého Sputniku.

To si ale americký prezident Kennedy nedal líbit a brzy vyslal na Měsíc prvního člověka. Byl to jen začátek našeho vítězství nad Rusy - nejen ve vesmíru, ale i politicky. A teď tu máme robotického průzkumníka jménem Spirit, který přistál na Marsu, v kráteru zvaném Ospalá Díra. Do projektu jsme věnovali přes osm set milionů dolarů a nakonec se nám to vyplatilo, i když jsme prožili dvě zklamání. Cílem je najít podmínky, které by umožňovaly život a najít je jako první.

A jsme zase u soutěžení. Když se o Vánocích odmlčela britská sonda Beagle 2, neříkali si Američané: A teď vám ukážeme, co umíme my! Naopak i my jsme měli několik nevydařených pokusů a také se bojíme selhání ve vesmíru. Proto není třeba házet flintu do žita. Kooperativní soutežení ve vesmíru pro nás všechny může být zdrojem inspirace, dodává deník New York Times.

Saúdskoarabský deník Arab Times píše o další zmařené šanci pro rovnoprávnost žen. Tamní královský senát měl minulý týden schválit vyučování tělocviku na dívčích školách. V Saúdské Arábii je totiž ženám zapovězeno provozovat jakýkoliv sport na veřejnosti. Dívky a ženy mohou sportovat jen v soukromých klubech, ale to je velice nákladné. Díky rozhodnutí senátu by se tak sport dostal i ke střední vrstvě arabských žen. Nejde jen o to, že dívky a ženy by konečně mohly provozovat zdravý životní styl - znamenalo by to změnu celospolečenských norem.

Jenže, jak už to bývá, když se vám zdá, že vidíte světlo na konci tunelu, přijde něco, co naději zničí. Senát totiž v zápětí prohlásil, že k volbě o tělesnou výchovu vůbec nedošlo. Bojí se nevole náboženského establishmentu v zemi. Ten totiž s porušením tradic zásadně nesouhlasí. Je smutné, že senát, složený z nejlepších osobností naší země, není schopen prosadit si svůj názor, píše arabský list. Ještě smutnější ale je, že jsme milionům žen zmařili šanci na kvalitnější život, dodávají Arab News.

Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme