Světové deníky o zákazu náboženských symbolů

Zahraniční deníky píší o tom, že Jacques Chirac hodlá vymýtit ze škol náboženské symboly, všímají si i toho, že George Bush je pro trest smrti pro Saddáma Husajna, a tvrdí, že do nových slovenských úřadů přijdou staří úředníci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Světový tisk si dnes všímá především kontroverzního návrhu francouzského prezidenta. Výjimkou není ani britský deník Financial Times. Jacques Chirac hodlá vymýtit z francouzských škol všechny nápadné náboženské symboly. Mimo zákon by se tak mělo postavit nošení islámských šátků, židovských jarmulek nebo velkých křesťanských křížů.

Chirac od tohoto kroku očekává zlepšení integrace neustále rostoucí multietnické společnosti ve Francii, vysvětluje britský list. Proti tomuto opatření okamžitě protestovaly křesťanská i muslimská komunita, které to považují za diskriminaci svých členů.

Přesto - jak ukázal průzkum veřejného mínění - získal francouzský prezident pro svůj návrh téměř 70 % občanů. Je to úplně poprvé, co některý francouzský šéf tak zřetelně a jasně definoval tento problém, dodává britský deník Financial Times.

Americký prezident George Bush se vyslovil pro trest smrti pro Saddáma Husajna. Tématu se věnuje německý list Die Tageszeitung. V televizním rozhovoru Bush připustil, že by iráckému diktátorovi nejraději uložil důrazný trest. Tímto pojmem však Američané většinou nazývají trest smrti, píše se v německém deníku.

Prezident hned vzápětí dodal, že rozhodnutí v žádném případě neleží na něm, ale přímo na iráckém lidu. Můj názor není důležitý, nejsem přeci Iráčan, dodal George Bush na vysvětlenou. Výslech zajatého diktátora provádí podle amerického ministra obrany, Donalda Rumsfelda, CIA. Ta také určuje, jaké otázky při výslechu padnou a rozhoduje, jak se získanými informacemi bude naloženo.

George Bush se nechal slyšet, že nemá zdání, jaké techniky výslechu jsou přitom použity. Mučení ale Saddám podroben nebude, uklidnil diváky. Zdá se, že Bush je nejspíš tak trochu Iráčan, komentuje prezidentovo vystoupení německý deník Die Tageszeitung.

Poslanci litevského parlamentu dnes začnou sestavovat komisi, která má připravit proces odvolání prezidenta Rolandase Paksase. Aféře kolem litevského prezidenta se věnuje komentář v polském deníku Rzeczpospolita.

Poslanci litevského parlamentu stanuli před nejzávažnější zkouškou od doby znovunabytí nezávislosti. Rozhodují o osudu prezidenta zvoleného sotva před rokem. Obvinění, která padla vůči Rolandasovi Paksasovi jsou velmi vážná. Ohrožení suverenity státu, porušení ústavy a to co zní zvláště zlověstně v předvečer přijetí Litvy do NATO a Evropské unie - spojení s ruským zločineckým podsvětím a ruskými tajnými službami. Píše deník Rzeczpospolita a pokračuje. V každém případě ale navzdory trochu výstražným signálům nejsou ani prozápadní směr politiky, ani demokracie v Litvě ohroženy. Diskuse, které se v souvislosti s aférou kolem Paksase rozhořely a také práce zvláštní parlamentní vyšetřovací komise je jen posílily. Je vidět, že Litevci jsou citliví na ohrožení mafií, podnikáním s politickými ambicemi a agenty z Východu a že v případě potřeby jsou schopni jim čelit.

Do nových úřadů přijdou staří úředníci, píše slovenský deník Sme. Vládní koalice sice svorně odmítá podezření z politických nominací, praxe ale vypadá jinak. Do prvního kola výměny přednostů obvodních úřadů a některých specializovaných institucí navrhli jména ministři, kterým resorty patří.

Nad námitkami, že jsou funkce rozdělovány podle stranického klíče a že si díky tomu koalice opět rozdělí státní správu, její představitelé vyjadřují údiv. Vždyť byl proveden výběr uchazečů - odrážejí politici útoky oponentů. Výběr sice ohlášen byl, ale jen v jednom deníku a pouze jedenkrát, doplňuje slovenský list. Vláda se postarala i o některé přednosty slovenských okresních úřadů, které se ruší. Těm postoupila například místa v oblasti životního prostředí, školství nebo dopravy, dodává slovenský deník Sme.

Pavel Novák, Petra Lazáková, Eliška Pastuszková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme