Světové deníky reagují na oslavy konce války

Oslavy výročí konce druhé světové války. Dopis poslanců Evropského parlamentu slovenskému premiéru Mikoláši Dzurindovi. Papež a AIDS. To jsou některá z témat, kterým se věnují pondělní zahraniční deníky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Německý Berliner Zeitung komentuje včerejší projev prezidenta Horsta Koehlera v parlamentu. Reflektoval moderní sebeuvědomění naší historie. Připomněl nejen hrůzy dvanácti let pod nacistickým jhem, ale připomněl i těch dalších šedesát. Prezident mimo jiné řekl, že jsme se jako celek z historie poučili a máme právo být na naši zemi hrdí, dodává Berliner Zeitung.

Jeho kolega Die Tageszeitung je více kritický. Prezident dělal, co mohl. Ve svém projevu popsal národní socialismus pomocí slov stud, opovržení či lítost a nenechal tak nikoho na pochybách o jeho názorech. Ovšem tvrzení, že ultrapravice nemá v současném Německu budoucnost, bylo trochu moc optimistické, myslí si německý deník.

Francouzský prezident sice v rámci své funkce také oslavoval osmý květen, sám ale výročí moc rád nemá, píše dnešní Le Monde. To je zřejmě také důvod, proč sedmého května neoslavil desáté výročí svého prezidentování. Lidé sice už velkoryse pozapoměli na Chiracovy skandály v prvním volebním období, on sám si je ale určitě pamatuje velmi dobře. A také dobře ví, že není k čemu gratulovat, špičkuje francouzský deník.

Dnes se bude slavit na Rudém náměstí v Moskvě. Místo pompézních oslav by stát měl spíš pomoci téměř milionu žijících veteránů, soudí ruský Moscow Times. Dnešní paráda na Rudém náměstí je stejně jen promoakcí Vladimira Putina. Podmínkou pro to byla účast prezidentů spojeneckých zemí. Dvě pobaltské republiky ale účast odmítly. Gruzínský prezident Michail Sakašvili chce radši vyjednávat o osudu vojenských základen na území své země.

V návaznosti na to se americký prezident Bush rozhodl, že kromě Moskvy a Lotyšska navštíví i Gruzii. Nechtěl, aby ten, kdo odmítne Putinovo pozvání, vypadal jako úplný psanec. A taky se asi nechtěl stát třešničkou na dortu Putinova velkého dne. Americký prezident tak bude během své návštěvy sbírat body na poli mezinárodní politiky píší Moscow Times.

Putin chce oslavy jenom pro sebe. Nezúčastní se jich Moskvané, a dokonce ani veteráni. Ulice v cetru Moskvy budou zavřené, metro nepojede. To není jen byrokratická neschopnost magistrátu, to je záměr, věří list. Lotyšsko uctilo své veterány sklenkou vodky a kouskem sušené ryby na starých novinách. Kreml se k nim chová podobně, jen se to snaží maskovat za řinčení bubnů a dlouhé projevy, upozorňují moskevské Timesy.

Deník SME se vrací k dopisu poslanců Evropského parlamentu premiéru Mikoláši Dzurindovi. Minulý týden vyjádřili 52 europoslanci znepokojení nad tím, že Slovensko chce uzavřít smlouvu s Vatikánem a dalšími církvemi o výhradě svědomí. Komentátor Marián Leško se zamýšlí nad vyjádřením ministra spravedlnosti Daniela Lipšice, který se odmítl apelem europoslanců zabývat a samozřejmě i nad tím, zda Slovensko takovou smlouvu coby člen Evropské unie může uzavřít. Více od bratislavské zpravodajky Renaty Havranové.

Přehrát

00:00 / 00:00

Renata Havranová cituje ze slovenského tisku

Doufejme, že nový papež Benedikt XVI. brzy pochopí, že největší skandál církve nejsou sexuálně agresivní kněží, ale nenávist k prezervativům, píše deník International Herald Tribune. Takový postoj totiž každý den vyrobí další a další katolické sirotky. Nikdo se nevěnuje charitě víc, než katolická církev, uznává deník. Katolické sestry a bratři se po celém světě starají o hladové a nemocné. Zákaz kondomů ale už způsobil stovky tisíc mrtvých.

Až se historici podívají zpátky, za působením církve v tomto století, dají jí nejspíš dobré body za to, že pomáhala bojovat proti komunismu a hladu v rozvojových zemích. Zároveň ale asi protikondomovou politiku označí za nejhorší chybu katolické církve za poslední dvě milénia, dodává International Herald Tribune.

Martin Hromádka, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme