Světové listy hodnotí nejnovější papežovu misi

Deníky se vracejí k právě skončené cestě papeže Jana Pavla II.. Komentují vyhlášení voleb ve Velké Británii i témata volebních rivalů a nezapomínají na výročí konce druhé světové války.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italský tisk se podrobně věnuje papežově cestě - zejména po Sýrii - a vyzdvihuje i některé kontroverzní body této návštěvy. Z italských novin cituje naše spolupracovnice v Římě Vědunka Lunardi.

Kampani, která předchází volbám na britských ostrovech, se věnuje většina britských deníků. Dnešní The Times k tomu poznamenal: Premiér vsadil na Evropu a dominantní postavení Británie na starém kontinentu. Očekává, že jeho rival William Hague zaměří svou kampaň na udržení libry, a tak je odhodlán bojovat ohněm proti ohni. Konzervativní vláda by podle labouristy Blaira mohla znamenat izolaci a ztrátu vlivu Británie v Evropě. Podle Blaira si země zaslouží silnější postavení ve svém zasnoubení s Evropou. Británie stále není vůdcem, jak si to však její váha, prosperita a historie žádají, uzavírá dnešní The Times.

Zahájená kampaň zřejmě bude britským ekvivalentem střetu kultur, píše dnešní The Guardian. Labouristická modernizace - proti důrazu na daně a národní identitu konzervativců. Blair zdůrazňuje, že zatím položil základy světlejší budoucnosti. Je ale třeba udělat mnohem víc. Rozdíly mezi labouristy a konzervativci jsou největší od roku 1983, kdy vybojovala své největší vítězství Margaret Thatcherová, dodává The Guardian.

K 56. výročí konce druhé světové války uveřejnil hamburský týdeník Der Spiegel anketu, která shrnuje názory dnešních Němců na Hitlera a nacistický režim před víc než 60 lety. Na otázku, zda a co vědí o Adolfu Hitlerovi, odpovědělo 84% dotázaných, že vědí hodně, resp. poměrně dost. Dovídají se dnes děti a mladiství ve škole příliš mnoho nebo málo? Tak zněla druhá otázka, na kterou 57 procent odpovědělo, že příliš málo a jen 26 procent se domnívalo, že se dovídají dost. Při hodnocení Hitlerovy osobnosti ji 61 % označilo za absolutně negativní, a 15 procent za negativní i pozitivní. Téměř polovina respondentů také prohlásila, že nacismus měl své dobré i špatné stránky. Další otázka časopisus Der Spiegel se týkala toho, do jaké míry se Němci považují problém nacismu neobo neonacismu za aktuální pro dnešní Německo. Obavy z objevení "nového Hitlera" má více či méně asi 21 % dotázaných, 35 % je toho názoru, že tyto obavy jsou liché a 41 % věří, že takové obavy v podstatě nejsou oprávněné. 86 % Němců vyjádřilo názor, že nacismus už se nesmí nikdy opakovat, a téměř stejný počet účastníků ankety označilo diskuse o německé minulosti za potřebné a poučné, informuje německý týdeník Der Spiegel.

Španělský pravicový list El Mundo se ve svém redakčním článku zamýšlí nad výrokem generálního tajemníka Baskické národní strany. Ten po nedělní vraždě šéfa Lidové strany v Aragonii obvinil předáky Lidovců ze zneužívání atentátu pro politické účely. Z komentáře vybírá náš zvláštní zpravodaj v Baskicku Jiří Hošek.

Jaroslava Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme