Světové listy hodnotí nejnovější papežovu misi

Deníky se vracejí k právě skončené cestě papeže Jana Pavla II.. Komentují vyhlášení voleb ve Velké Británii i témata volebních rivalů a nezapomínají na výročí konce druhé světové války.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italský tisk se podrobně věnuje papežově cestě - zejména po Sýrii - a vyzdvihuje i některé kontroverzní body této návštěvy. Z italských novin cituje naše spolupracovnice v Římě Vědunka Lunardi.

Kampani, která předchází volbám na britských ostrovech, se věnuje většina britských deníků. Dnešní The Times k tomu poznamenal: Premiér vsadil na Evropu a dominantní postavení Británie na starém kontinentu. Očekává, že jeho rival William Hague zaměří svou kampaň na udržení libry, a tak je odhodlán bojovat ohněm proti ohni. Konzervativní vláda by podle labouristy Blaira mohla znamenat izolaci a ztrátu vlivu Británie v Evropě. Podle Blaira si země zaslouží silnější postavení ve svém zasnoubení s Evropou. Británie stále není vůdcem, jak si to však její váha, prosperita a historie žádají, uzavírá dnešní The Times.

Zahájená kampaň zřejmě bude britským ekvivalentem střetu kultur, píše dnešní The Guardian. Labouristická modernizace - proti důrazu na daně a národní identitu konzervativců. Blair zdůrazňuje, že zatím položil základy světlejší budoucnosti. Je ale třeba udělat mnohem víc. Rozdíly mezi labouristy a konzervativci jsou největší od roku 1983, kdy vybojovala své největší vítězství Margaret Thatcherová, dodává The Guardian.

K 56. výročí konce druhé světové války uveřejnil hamburský týdeník Der Spiegel anketu, která shrnuje názory dnešních Němců na Hitlera a nacistický režim před víc než 60 lety. Na otázku, zda a co vědí o Adolfu Hitlerovi, odpovědělo 84% dotázaných, že vědí hodně, resp. poměrně dost. Dovídají se dnes děti a mladiství ve škole příliš mnoho nebo málo? Tak zněla druhá otázka, na kterou 57 procent odpovědělo, že příliš málo a jen 26 procent se domnívalo, že se dovídají dost. Při hodnocení Hitlerovy osobnosti ji 61 % označilo za absolutně negativní, a 15 procent za negativní i pozitivní. Téměř polovina respondentů také prohlásila, že nacismus měl své dobré i špatné stránky. Další otázka časopisus Der Spiegel se týkala toho, do jaké míry se Němci považují problém nacismu neobo neonacismu za aktuální pro dnešní Německo. Obavy z objevení "nového Hitlera" má více či méně asi 21 % dotázaných, 35 % je toho názoru, že tyto obavy jsou liché a 41 % věří, že takové obavy v podstatě nejsou oprávněné. 86 % Němců vyjádřilo názor, že nacismus už se nesmí nikdy opakovat, a téměř stejný počet účastníků ankety označilo diskuse o německé minulosti za potřebné a poučné, informuje německý týdeník Der Spiegel.

Španělský pravicový list El Mundo se ve svém redakčním článku zamýšlí nad výrokem generálního tajemníka Baskické národní strany. Ten po nedělní vraždě šéfa Lidové strany v Aragonii obvinil předáky Lidovců ze zneužívání atentátu pro politické účely. Z komentáře vybírá náš zvláštní zpravodaj v Baskicku Jiří Hošek.

Jaroslava Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme