Světové listy najen o Zimbabwe

Jihoafrický deník South Africa Independent se dnes zabývá nadcházející návštěvou amerického prezidenta v Jihoafrické republice a Botswaně. Všímá si reakcí zimbabwského prezidenta Roberta Mugabeho, který z přítomnosti George Bushe v sousedních zemích příliš radosti neprojevuje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Americký prezident totiž patří k jednomu z největších odpůrců jeho režimu, píše africký list.

Mugabe však přesto statečně nabádá své spřízněnce, ať se návštěvy západního diplomata neděsí. Nemáme ani ropu ani zbraně hromadného ničení, komentuje situaci zimbabwský vůdce a humorným tónem dodává: Troufly by si snad USA na to samé jako v Iráku? Mugabeho kritikům však už dlouho vadí jeho autoritářský režim, politika vyhánění bílých osadníků i zfalšované volby, v nichž opozice neměla šanci.

Tématu autoritářského režimu Roberta Mugabeho v Zimbabwe se George Bush hodlá věnovat při schůzkách se svým jihoafrickým protějškem Thabo Mbekim na schůzce 8. a 9. července, dodává South Africa Independent.

Všechny slovenské deníky dnes konstatují, že schválení novely o interrupcích přerostlo ve vládní krizi. Na novelu o umělém přerušení těhotenství, která rozkolísala vládní koalici, podle některých zpráv zareagovala krátkodobě i slovenská koruna. Nad tím, zda šlo jenom o problém interrupcí, nebo má celý spor jiné pozadí, se v deníku Pravda - pod titulkem Řetěz se přetrhl - zamýšlí komentátor Dag Daniš.

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Havranová: Slovenský tisk

Dramatické zatýkání ruského podnikatele Platona Lebeděva komentuje v dnešním vydání Financial Times. Moskevská policejní akce upozorňuje na nebezpečné proudy skrývající se přímo pod tváří dnešního Ruska, píše britský list. Platon Lebeděv byl tento týden zadržen a obviněn ze zpronevěry státem vlastněných podílů z roku 1994, kdy většina dnešních ruských miliardářů vydělávala na kontrole nad státními společnostmi.

Lebeděv je však úzce napojen na šéfa naftařské skupiny Jukos - Michaila Chodorovského, který v jeho zatčení rozpoznal i jasné varování pro sebe. Kreml tak Chodorovského vyzývá, ať zůstává stranou politiky. Šéf Jukosu totiž nedávno finančně podpořil dvě hlavní liberální strany, Jabloko a SPS, a netají se ani prezidentskými ambicemi. Tyto události jasně ukazují, jak je složité budovat v Rusku demokracii, píše Financial Times.

Michail Chodorovskij může tvrdit, že jeho liberální cítění je upřímné, jeho peníze získané v kontroverzních privatizacích však na jeho slova vrhají poněkud jiné světlo, komentuje ruskou událost britský deník Financial Times.

Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme