Světové listy nejen o kodaňském summitu

Na summitu Evropské unie v Kodani se ukáže, které země se připojí k Evropské unii, píše ruský deník Pravda. Jak vše dopadne se dozvíme brzo. Očekávání evropského tisku jsou spíše pesimistická. Například podle německého Süddeutsche Zeitung neprojevují kandidátské země ani stávající členové unie pražádný entuziasmus. Oběma stranám jde spíše o peníze.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Tento názor sdílí i list Pravda. Jsou jen dvě země, které jsou v tomto smyslu připraveny na vstup do Evropské unie: Kypr a Slovensko. Ostatní, zejména Polsko, se snaží utržit na vstupu co nejvíce. Hlavní kámen úrazu ale vidí deník Pravda v situaci kolem Turecka. To je už značně rozčileno z neustálých dohadů s Evropskou Unií a v ní zase nikdo nechce převzít odpovědnost za komplikace způsobené Turecku. Problémem je hlavně to, že je Turecko sužováno množstvím ekonomických a politických problémů, které bude muset po jeho připojení chtě nechtě řešit administrativa Unie. Ankara má eso v rukávu: spojenectví se Spojenými státy. V Kodani tedy určitě trpět nudou nebudou a možná se také ukáže, jak silná a stabilní vlastně Evropská Unie právě je, glosuje ruská Pravda.

Spojené státy se teď soustřeďují především na Irák. Dělají chybu, píše International Herald Tribune. Měly by se soustředit také na méně palčivé otázky - například na bezpečnost na Balkáně. Stabilita v této oblasti je totiž pro útok na Irák přímo klíčová. Organizují se tu kriminální činnosti, místní obyvatelé migrují po celé Evropě i do Ameriky. Tamní muslimové představují bránu do muslimského světa a navíc se v této oblasti spojují vlivy Ameriky a Evropské unie v unikátním příkladu spolupráce. Nekontrolovaná a destabilizovaná oblast by se také mohla stát rájem pro teroristy.

To ale neznamená, že by Američané měli v této oblasti dominovat. Naopak: to by mohlo narušit vztahy v NATO. Měli by tedy spíš podporovat Evropskou Unii v procesu stabilizace Balkánu. A že je tam ještě mnoho práce... Například najít mezinárodně hledané zločince Ratka Mladiče a Radovana Karadžiče, kteří stále ještě v regionu žijí ilegálním životem.

Vlády v Srbsku, Makedonii i Chorvatsku jsou příliš slabé, aby mohly bojovat proti formujícím se radikálům. A hlavně je třeba oživit balkánskou ekonomiku. Takové cíle nejsou příliš reprezentativní a Spojeným státům moc slávy nepřinesou: přesto je třeba se o ně zajímat, píše International Herald Tribune.

Britský deník The Independent se zabývá aférou kolem konfiskace dodávky zbraní do Jemenu. Jemen v Severní Koreji zakoupil několik raketových hlavic, které Spojené státy ve spolupráci se Španělskem zabavily. Jemen protestuje - tvrdí, že šlo o normální prodej zbraní, který je zcela podle mezinárodního práva a obě země tedy neměly důvod zbraně zabavit. Spojené státy v čele s prezidentem Bushem ale oponují: proč byl tedy převoz po moři pod tak přísným utajením? A na co potřebuje dokonale vybavený Jemen rakety?

Je prostředníkem Iráku nebo Al-Kajdy, tvrdí rezolutně Bush. Jeho postoj vyvolal nejen v Jemenu rozhořčení. Bushovi kritici se ptají: proč Spojené státy, dodržující smlouvu o příměří se Severní Koreou, která prokazatelně má zbraně hromadného ničení, vyvíjejí takový tlak na Irák a teď na Jemen? Odpověď je nasnadě: protože Severní Korea je dnes tím, čím mohou být v budoucnu Jemen a Irák. Amerika si ale musí uvědomit, že hlavním problémem je Severní Korea a sporadické akce proti jejím spojencům nestačí. Spojené státy prostě nemají jinou alternativu, píše The Independent.

Jihokorejský deník Dong A Ilbo uvádí šokující informace o korejských krajanech v Mexiku. Ti sdělují svoje zážitky s mexickou policií - vystavuje je soustavnému tlaku a krutému zacházení v případě zadržení i běžných kontrol. Podle listu je takové zacházení jasným porušením lidských práv Korejců a jde o útok na celou Jižní Koreu a její suverenitu. Udivující na této situaci je to, že Mexičané bez zjevného důvodu zadrželi několik stovek Korejců, kteří se provinili jen sounáležitostí k tomuto národu.

Akci vysvětlili tak, že komunita jihokorejských migrantů ukrývá pašeráky drog a jiné kriminální živly. Zadrženi však byli i běžní turisté a obchodníci, kteří do Mexika přijeli i s rodinami investovat. Korejští vůdci zavírají před aférou oči. Požádali pouze mexického vyslance, aby jim potvrdil fakta propíraná médii. Jihokorejská administrativa popírá loajalitu k vlastnímu národu, rozčiluje se místní list. Mexické policisty je nutné exemplárně potrestat. Žádná země na světě se nemůže takto chovat k našim občanům, dodává jihokorejský deník Dong A Ilbo.

Milan Kopp, Jiří Hošek, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme