Světové listy o amerických primárkách demokratů

Komentátory celého západoevropského tisku upoutaly výsledky prvních týdnů americké prezidentské kampaně. O stinných stránkách počínající prezidentské kampaně v Rusku jsme se dočetli v deníku Maskovskije Novosti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

"Může John Kerry vyhnat George Bushe z Bílého domu?" ptá se francouzský Libération a pokračuje, že všechno bude záležet na tom, zda demokrat John Kerry dokáže voliče přesvědčit, že má šanci na volební vítězství. V Paříži je prý už pokládán za jasného demokratického favorita, ale zapomíná se, že v Americe se dá stávající prezident porazit jen za výjimečných okolností a jeho přemožitel musí mít mimořádné kvality. Londýnský Independent hledá poučení z minulých prezidentských voleb v Americe - kandidáti na stranickou nominaci a potom na Bílý dům se podle autora článku téměř vždycky stali terčem nevybíravých útoků. Kerry zatím vyhrává na všech světových stranách a získal si bělochy i Hispánce, ale jeho rivalové nyní vyhrabou všechno, co by ho mohlo poškodit.

Nizozemský Volkskrant píše, že úspěch demokrata Kerryho spočívá na jeho sebedůvěře a dojmu, že takového člověka bude volit mnoho lidí. Důležitá je také jeho pověst veterána vietnamské války a amerického senátu. Jeho kampaň však prý nedoprovází dostatečně bouřlivé nadšení, které by strhlo americké voliče stejně, jako se to stalo v dobách Johna Fostera Kennedyho.

Demokraté, kteří jsou pevně odhodláni vypudit George Bushe, teď upínají naděje na Johna Kerryho a v menší míře i na Johna Edwardse. "Ale může tento úkol splnit právě Kerry?" pochybuje švýcarský Tages-Anzeiger. Tento muž si v senátu získal reputaci solidního a spolehlivého politika, ale určitě to není vizionář. Má sice nezbytný formát, ale zatím nedokázal, že umí jít i do politického rizika.

Dopisovateli norského deníku Aftenposten se zdá, že John Kerry má po dosavadních primárkách vítr v zádech. Současně upozorňuje, že teď musí šikovně balancovat mezi voliči, jimž se právě dvoří, a těmi, kteří ho už podporují. Podstatnou roli by prý mohla sehrát forma kritiky, kterou Kerry použije vůči svým soupeřům. Pokud bude příliš osobní a malicherná, voliče to může jenom odradit.

O stinných stránkách počínající prezidentské kampaně v Rusku jsme se dočetli v deníku Maskovskije Novosti. Pisatelka si všimla, že její soused si opatřil na svého Moskviče zimní pneumatiky. Jeho žena si pořídila nové boty a kožešinovou čepici. Všichni, kdo bydlí v tomhle obytném bloku, vědí, kde si ti staří lidé pomohli k penězům. Loni na podzim před parlamentními volbami roznášeli letáky Strany sociální spravedlnosti, která nakonec navzdory úsilí všech agitátorů propadla.

Ve volebních štábech je velká poptávka nejen po starých lidech, kteří mají čas a potřebují peníze, ale také po chuligánech. Jejich úkolem je většinou malování propagačních nápisů, obrázků a symbolů na zdi a volné ohrady. Za jeden slogan ve prospěch kandidáta se platilo mezi 50 a 70 rubly, ale heslo tupící soupeře vám vyneslo dvakrát tolik.

Autorka se osvědčených agitátorů vyptávala, jak to bude vypadat v prezidentské kampani, a uslyšela překvapivou odpověď - nejlepší je prý podporovat hlavního rivala vlastního kandidáta. Vzápětí následovalo vysvětlení: vezměte si sebou láhev silikonového lepidla a obrázek Putina, který pak přilepíte na čelní sklo něčího automobilu. "Co si myslíte, bude ho pak majitel volit?" ptá se už celkem přebytečně znalec volebního zákulisí.

Novozélandský list New Zealand Herald už několik týdnů poměrně systematicky informuje o případu dvou českých turistů, kteří byli 18. ledna zatčeni na letišti v Aucklandu, když se pokoušeli vyvést ze země orchideje, které jsou chráněny zákonem. Deník připomíná, že je to první případ pašování těchto květin v historii Nového Zélandu.

Kardiolog Čestmír Čihalík a jeho přítel Jindřich Šmiták se včera ke svému činu před soudem přiznali a rozsudek má padnout ještě tento měsíc. Soud podle deníku vyslechl prosbu obviněných, aby se mohli brzy vrátit do vlasti a zjistit, zda mezitím nepřišli o zaměstnání. Jejich obhájkyně Colleen Newtonová žádala, aby byli propuštěni bez rozsudku, ale proti tomu se striktně postavil státní zástupce Mike Bodie. Podle zákona zakazujícího obchod s chráněnými druhy hrozí oběma Čechům maximálně tříleté vězení a pokuta může dosáhnout 50 tisíc novozélandských dolarů.

Jindřich Šmiták čelí ještě dalším třem žalobám a ve všech případech se přiznal - za každé nepovolené trhání orchidejí ve třech národních parcích mu hrozí až tříměsíční vězení a pokuta dva a půl tisíce dolarů.

Zpráva deníku New Zealand Herald končí konstatováním, že doktor Čihalík měl při zatčení v zavazadle 40 rostlin zastupujících 15 druhů místních orchidejí. Jeho kolega si chtěl odvézt 43 rostlin od 18 druhů. Soud konstatoval, že všechny natrhané orchideje přežily.

Jan Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme