Světové listy o chystané ofenzívě proti terorismu

Deníky rozebírají možnost ofenzívy protti cílům v Afghánistánu během islámského postního měsíce ramadánu. Všímají si i rozmíšky mezi státy Evropské unie kvůli nečekanému nedělnímu setkání některých jejích představitelů v Londýně. Prohlášení rakouského ministra životního prostředí o suverenitě České republiky v otázce Temelína vyvolalo u našich jižních sousedů vlnu protestů. Téma jihočeské jaderné elektrárny se dnes dostalo na stránky většiny listů rakouských deníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

K válce v Afghánistánu a k chystané ofenzívě během islámského postního měsíce ramadánu poznamenává římská "La Repubblica".Poté, co důkladně zvážila všechna PRO a PROTI, je zřejmě americká vláda připravena zahájit velkou ofenzívu právě na začátku postního měsíce ramadánu. Účast tureckých vojáků - Turecko je z 99 % muslimskou zemí - by podle plánů Washingtonu měla posloužit k tomu, aby protesty arabských a muslimských států udržela v patřičných mezích. Severní Alianci složené z příslušníků různých afghánských, většinou také muslimských etnik, připadne při této ofenzívě ve "svatém měsíci" úkol zaútočit na frontové linie Talibanu, uvádí "La Repubblica".

"Nepodceňujte Taliban!" napsala ruská "Nězavisimaja Gazeta". Naděje USA a Ruska vkládané do Severní Aliance se zjevně nesplňují, pokračuje list. Aliance ztratila útočný elán při čekání na americké letecké údery, které měly rozdrtit hlavní síly Talibanu na severní frontě. Americké velení a Moskva sílu svých spojenců pravděpodobně přecenily a naopak podcenily vojenský potenciál Talibů, který nelze poměřovat obvyklými kategoriemi jako je síla vojenských oddílů a jejich výzbroj, upozorňuje "Nězavisimaja Gazeta".

Podle saúdsko-arabského deníku "Arab News" hodlá Saúdská Arábie podepsat mezinárodní konvenci, vyzývající ke spolupráci v boji proti terorismu. Toto rozhodnutí údajně padlo při pravidelném zasedání kabinetu pod předsednictvím krále Fahda. Jak dále uvádí citovaný list, byli ministr zahraničí princ Saúd Al-Fajsal, respektive jeho náměstek, pověřeni podepsat zmíněnou konvenci přijatou na Valném shromáždění OSN v prosinci 1999.

Tato konvence požaduje od signatářských států opatření, která terorismus zbaví finanční základny. Saúdští vyjednavači nedávno naznačili, že v Saúdské Arábii a dalších arabských zemích existují tzv. dobročinné organizace, které pravděpodobně financují teroristické skupiny typu Al-Kajdy Usámy bin Ládina, uvádí deník "Arab News".

Konzervativní rakouská "Die Presse" píše, že je třeba se naučit žít s latentními hrozbami teroru. Musí už jít o významné informace, s nimiž se spolu s příslušným varováním vyjde na veřejnost s rizikem, že vyvolají strach a hysterii. Ale právě s tím skuteční nebo domnělí teroristé počítají. Cílevědomou dezinformací lze společnost i celou zemi neustále udržovat v napětí a vyvolávat náročný trvalý poplach.

Bezpečnostní orgány musí pracovat líp, aby dokázaly skutečné teroristické informace odlišit od vymyšlených. A každý jednotlivý občan v Americe nebo v Evropě se musí naučit žít s vědomím, že je do určité míry trvale vystaven latentním teroristickým hrozbám. Všechno ostatní by byla kapitulace, uvádí vídeňská "Die Presse".

Západní deníky si všímají rozmíšky mezi státy Evropské unie kvůli nečekanému nedělnímu setkání některých jejích představitelů v Londýně. Britský premiér Tony Blair tam uspořádal minisummit, na kterém si měli představitelé největších států Patnáctky vyměnit názory na to, jak pokračovat ve válce v Afghánistánu. Toto setkání se ale střetlo s velmi ostrou reakcí médií a hlavně představitelů malých států. Jak uvádí zpravodaj Českého rozhlasu v Bruselu Milan Fridrich, většina z nich přišla s velmi ironickými komentáři na adresu britského premiéra.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Fridrich: Belgický tisk o setkání v Londýně

Prohlášení rakouského ministra životního prostředí o suverenitě České republiky v otázce Temelína vyvolalo u našich jižních sousedů vlnu protestů. Téma jihočeské jaderné elektrárny se dnes dostalo na stránky většiny listů rakouských deníků. Podrobnosti má vídeňská zpravodajka Radiožurnálu Marie Woodhamsová.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Woodhamsová: Rakouský tisk o Temelínu

Milan Kopp, Jiří Hošek, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme