Světové listy o dalším vývoji v Afghánistánu

Nezávislý francouzský Le Monde oceňuje vojenskou průbojnost USA v Afghánistánu a uvádí: Spojené státy vyhrály svou válku v Afghánistánu, a to na celé čáře. Po Iráku a Kosovu vyznačuje tento třetí válečný úspěch další pokrok při nasazení vskutku působivé technické převahy. Letadla a rakety, průzkumná a elektronická řídicí technologie jsou pokaždé přesnější a ekonomičtější.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Neboť na Afghánistán bylo shozeno mnohem méně bomb než svého času na Srbsko. A přitom způsobily mnohem větší škody. Ztráty na "amerických životech" se přitom ve válečném měřítku prakticky rovnají nule, píše Le Monde.

Římská La Repubblica přemýšlí nad tím, zda USA chtějí ve svých válečných operacích v Afghánistánu pokračovat. Z vojenského hlediska lze říct, že porážkou teroristické sítě Al-Kaida a dobytím pevnosti Tora Bora válka skončila. Ale skutečnost, že bin Ládin stále uniká, Ameriku nutí se slovu "konec" vyhýbat i v první fázi války s terorismem. Válka tedy pokračuje. I když je jasné, proti komu - proti bin Ládinovi a jeho stoupencům z Al-Kaida v dalších zemích, není na druhé straně příliš jasné, kde a jak dlouho tato válka ještě potrvá, uzavírá La Repubblica.

Italský Il Messagero s odvoláním na pákistánské zdroje napsal, že v regionu Tora Bora už je asi jen stovka bojovníků Al-Kaida, kdežto 500 až 600 nejvěrnějších, kteří kryli útěk Usámy bin Ládina, je teď rozptýleno po Pákistánu. Bombardování oblasti Tora Bora a východního Afghánistánu pokračuje, i když s menší intenzitou než dosud. Americký tlak po útěku bin Ládina poněkud polevil, což naznačuje, že se hledá nějaký nový cíl úderu. Jenže jaký? táže se závěrem Il Messagero.

Britský Financial Times chválí mezinárodní koalici pod vedením USA za dobře vykonanou práci proti Talibanu a síti Al-Kaida. Lidské ztráty byly přitom minimální. Státy, které v budoucnu poskytnou úkryt teroristům, byly důrazně varovány. Teď je však důležité projevit stejnou rozhodnost i při stabilizaci Afghánistánu.

Jedním z úkolů ochranných mezinárodních sil by měl být i výcvik čistě afghánských bezpečnostních složek. To si vyžádá čas a peníze. Přesto by se mezinárodní sbor měl tohoto úkolu ujmout s myšlenkou, že jejich mandát v Afghánistánu je pouze dočasný, píše britský FT.

Rakouský Der Standard vidí v projevu palestinského prezidenta Jásira Arafata kladné znamení pro vývoj na Blízkém východě. Jásir Arafat - píše list - působil při televizním projevu dobře a udělal v podstatě to, co od něj mezinárodní společenství požadovalo. Arabsky, to znamená takzvaně pro "vnitřní potřebu", žádal nejen zastavení palestinských sebevražedných atentátů, ale i konec násilí proti židovským osadám na obsazených územích.

To je prakticky výzva ukončit intifádu - palestinské lidové povstání. Nakolik bude sám toto "ukončení" praktikovat a především, zda to postačí i izraelské vládě Ariela Šarona, se teprve uvidí, uvádí závěrem vídeňský Der Standard. Londýnské Timesy se domnívají, že si premiér Tony Blair po summitu EU v belgickém Laekenu nadrobil problémy. Vychází - právem - z toho, že dění v novém evropském konventu nebude voliče příliš zajímat a že jeho skutečné potíže nastanou až s vládní konferencí v roce 2004.

V Downing Street však zaznívají hlasy, že britské referendum o euru by se mělo konat ještě před tímto termínem, aby se témata evropské politické a měnové unie nepřekrývala. Poctivější by bylo říct, že nehledě na referendum o euru by se mělo konat i lidové hlasování o nové evropské ústavě, soudí londýnské Timesy.

Pařížský konzervativní Le Figaro v souvislosti se světovým kongresem v Japonsku proti sexuálnímu vykořisťování dětí konstatuje, že tolerování a šíření dětské prostituce už není nadále únosné. Nemůžeme dále trpět, aby se síť dětské prostituce ve třetím světě i v průmyslových zemích dále šířila a na internetu se cílevědomě vyhledávala klientela pro pedofilní perverzity. Tento neúnosný jev opravňuje skutečné křižácké tažení proti komerčnímu zneužívání dětí a opravdová drastická opatření proti tomuto fenomenu. Je však také nutno pochopit, proč se něco tak odporného objevilo a rozšířilo a dobylo si tolik místa v lidské fantazii, píše závěrem pařížský Le Figaro.

Milan Kopp, Jan Šmíd, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme