Světové listy o dopadení A. Gotoviny

První stránky všech dnešních balkánských novin plní zpráva o dopadení chorvatského generála Anteho Gotoviny. Srbský tisk líčí veškeré dostupné detaily o okolnostech jeho zatčení, azbukou psaná Politika se pozastavuje i nad tím, proč zpráva přišla zrovna z Bělehradu, i když Gotovinu zatkli Španělé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Z Politiky čte spolupracovník Radiožurnálu Martin Ježek.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Ježek: Tisk

Čínský premiér, který je od včerejška na návštěvě České republiky, zavítal začátkem týdne do Francie, aby zde podepsal několik pro Francii velmi výhodných obchodních kontraktů, mimojiné na dodávku letadel značky Airbus. K okolnostem těchto smluv se dnes vrací ve svém komentáři francouzký deník Libération.

Obchody s Čínou mají vždy několik podmínek. Mimo jiné musejí partneři napříkla zavřít oči před politickými a diplomatickými ústupky, které Peking vyžaduje, a které vysoká místa v demokratických zemích raději nikdy oficiálně nezmiňují.

Tyto ústupky jsou však mnohem vážnější než technologické detaily smluvních podmínek a mají hned několik úrovní, pokračuje francouzský list, od mlčení až po spolupráci ve světových organizacích. Je třeba mlčet o porušování lidských práv i o anexi Tibetu. To nejmenší, co k tomu můžeme poznamenat, je, že Paříž si neklade otázky související s politickým vývojem v Číne a jednoduše nespěchá se svou intervencí v těchto věcech. Peníze prostě nesmrdí, konstatuje francouzský deník Libération.

Brusel realitu do svých projektů raději nezahrnuje, ovšem to, čeho jsme svědky tento týden hraničí se zdravým rozumem, píší britské Timesy. Ti, kteří si myslí, že hlavním městem fantazie je Los Angeles a Hollywood, by si měli zajet do Bruselu. To je ta pravá země snů!

Příští týden bude pan Blair znovu zkoušet prosadit evropský rozpočet, který přináší do evropské fantazie hned několik prvků moderní reality, snižuje celkový objem výdajů a vystupuje proti naduté zemědělské politice. Ale Brusel žije stále ve 14. století, kde jediným nebezpečím pro bukolickou idylku francouzských farmářů jsou trpící afričtí rolníci, kteří se snaží prodat své výdobytky za tržní ceny.

Tato idylka se ale mění, pokračuje dále britský deník. Byli jsme svědky klesající popularity Evropské unie ve Francii a Nizozemí. Nová polská vláda je skeptická, podobně orientovaná česká vláda ji možná bude brzy následovat. Baltské státy neskrývají svou deziluzi z evropského členství. To vše by nám mělo připomenout hlavní rozdíl mezi Los Angeles a Bruselem. V Hollywoodu si snílci jen představují, že řídí celý kontitent, v bruselském světě fantazie ho, pokud si nedáme pozor, skutečně řídit budou.

Na příštích olympijských hrách, které se budou konat v roce 2008 v čínském Pekingu, se zřejmě nedočkáme na atletickém stadionu mnoha světových rekordů. Tvrdí to angličtí vědci, o jejichž výzkumu informuje italský deník Corriere della Sera.

Vědci z Anglického institutu sportu zkoumali světové rekordy v běhu na 800 metrů a v mužském maratonu od roku 1910 a zjistili, že kopírují statistckou křivku S. Tento typ grafu ukazuje, že nejčastější byly rekordy v prvních letech moderní olympijské historie, kdy sportovci byli ve většině amatéři.

V polovině století, kdy sportovci začali být profesionály, zaznamenal počet rekordů svůj vrchol a do 80. let jsme svědky jeho poklesu. Teď již podle statistických veličin nemůžeme čekat žádný nárůst. Lidstvo evidentně dosáhlo hranice fyzické výkonnosti. Je třeba ale poznamenat, jak píše v závěru článku italský list, že studie nebere v úvahu vývoj vědy, jejíž spojení se sportovním odvětvím nás ještě může v Pekingu překvapit.

Vít Pohanka, Jana Samková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme