Světové listy o ekologické katastrofě na řece Sung-chua

Světové deníky se zákonitě věnují hlavně obrovské přírodní katastrofě u čínského Charbinu. Po výbuchu chemičky jsou zamořeny zdroje pitné vody a chemikálie se dál šíří řekou Sung-chua směrem do Ruska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Do řeky Sung-chua uniklo sto tun chemikálií; koncentrace benzenu desetkrát přesahují bezpečnou hranici, píší New York Times. Čínská vláda včera obvinila největší ropnou společnost "China National Petroleum", která za havárii své chemičky a rozšíření jedovatých látek nese odpovědnost. Je ale nutné dodat, že řeka Sung-chua byla velice znečištěná ještě před výbuchem chemičky, ovšem čínská vláda hlasy ekologů ignorovala, doplňuje severoamerický deník The New York Times.

Čínský list People´s Daily si zase všímá, jak rychle se museli obyvatelé Charbinu naučit šetřit s vodou. Normální spotřeba vody byla dříve zhruba 700 tisíc tun denně; teď mají obyvatelé na 3 dny necelou polovinu. Oproti světovému průměru má Čína jen čtvrtinu vodních zdrojů a ty jsou ještě navíc značně znečištěné, varuje People´s Daily.

Ruské a čínské úřady zřídily horkou linku a snaží se společně čelit následkům úniku toxických látek, informuje ruský deník The Moscow Times. Chemikálie, které zamořily Charbin, totiž do dvou týdnů dorazí do ruského Chabarovska. Čínské úřady nicméně uklidňují, že nebezpečí nebude tak velké, protože chemické látky z řeky Sung-chua se rozptýlí do ruské části toku totiž přitékají další řeky. Tomu se ale dá dost těžko věřit, když už dnes je v řece koncentrace benzenu desetkrát větší než je bezpečné, pochybuje ruský list. Obyvatelé Chabarovska se už začali předzásobovat pitnou vodou a objevují se zprávy, že prodejci šli s~cenou nahoru, dodává ruský list The Moscow Times.

Nová polská vláda řeší problém přeplněných věznic. List Žycie Warszawy píše o tom, že nové věznice zřejmě vzniknou v opuštěných kasárnách nebo někdejších státních statcích. Z deníku cituje náš varšavský zpravodaj Martin Dorazín.

Kriminály jsou přeplněné: ve věznicích s kapacitou 69 tisíc osob si tresty odpykává 83 tisíc lidí. Věznice nedávají šanci na resocializaci - naopak stávají se líhní ještě brutálnějších zločinců. Více než třicet tisíc odsouzených čeká, až se v celách uvolní místo, připomíná Žycie Warszawy a pokračuje.

V opuštěných kasárnách nebo bývalých státních statích by mohli být umístěni lidé s lehčími proviněními a osoby trestané poprvé. Vězňové by měli volnější režim, mohli by pracovat na rekonstrukci těchto objektů a vyučit se stolaři nebo zámečníky. Kritici tohoto plánu namítají, že vláda by se měla více zabývat rekonstrukcí současných věznic: 60 procent z nich bylo postaveno před první světovou válkou a jejich technický stav je tragický.

Vláda by se také měla zaměřit na to, aby odsouzení především zaplatili poškozeným. Ne každý odsouzený musí sedět ve vězení - náklady na jeho pobyt platí i jeho oběti a nazpět nedostanou nic, cituje list v závěru profesora trestního práva Mariana Filara z Univerzity v Toruni.

S blížícími se Vánocemi přilétá do Skandinávie stále více turistů jejich cílem je vesnička Santa Clause, který oficiálně sídlí ve finském Rovaniemi, na hranici polárního kruhu.

Santův příbytek ročně navštíví přes 400 tisíc zahraničních turistů. Většina z nich jsou Britové, kteří létají přes jih Norska, píše tamní list Bergens Tidende. V adventním čase proletí norským vzdušným prostorem až 25 "Santa" letadel za hodinu, zatímco v jiném období je to ztěží polovina.

Tento fenomén je tak velký, že letecké společnosti upravují časy "obvyklých" letů, aby turistům vyhověly. Nicméně o tom, kde skutečně sídlí Santa Claus, se stále vedou spory. I když má oficiální úřadovnu ve finském Rovaniemi, všechny skandinávské státy tvrdí, že jeho skutečný domov má mít právě u nich, dodává norský deník Bergens Tidende.

Jiří Hošek, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme